⚠️ Avertismente
Atenționări Alertă privind alergia: Ibuprofenul poate determina o reacție alergică severă, în special la persoanele alergice la acidul acetilsalicilic. Simptomele pot include: erupție cutanată, edem facial, astm (respirație șuierătoare), urticarie, înroșirea tegumentelor, șoc, vezicule. În cazul apariției unei reacții alergice, întrerupeți administrarea și solicitați imediat asistență medicală. Atenționare privind hemoragia gastrică: Acest produs conține un AINS, care poate determina hemoragie gastrică severă. Riscul este mai mare dacă: luați o doză mai mare sau pe o perioadă mai îndelungată decât cea recomandată, urmați tratament cu un anticoagulant sau un corticosteroid, ați avut ulcer gastric sau probleme de sângerare, consumați 3 sau mai multe băuturi alcoolice zilnic în timpul utilizării acestui produs, aveți vârsta de 60 de ani sau peste, luați alte medicamente care conțin AINS cu sau fără prescripție medicală [acid acetilsalicilic, ibuprofen, naproxen sau altele]. Atenționare privind infarctul miocardic și accidentul vascular cerebral: AINS, cu excepția acidului acetilsalicilic, cresc riscul de infarct miocardic, insuficiență cardiacă și accident vascular cerebral. Acestea pot fi fatale. Riscul este mai mare dacă utilizați doze mai mari decât cele recomandate sau pe perioade mai îndelungate. Nu utilizați: dacă ați prezentat vreodată o reacție alergică la orice alt analgezic/antipiretic, imediat înainte sau după o intervenție chirurgicală pe cord. Întrebați medicul înainte de utilizare dacă: atenționarea privind hemoragia gastrică vi se aplică, aveți antecedente de afecțiuni gastrice, cum ar fi pirozis, aveți hipertensiune arterială, boli cardiace, ciroză hepatică, boli renale, astm bronșic sau ați suferit un accident vascular cerebral, urmați tratament cu un diuretic, prezentați probleme sau reacții adverse severe la administrarea de analgezice sau antipiretice. Întrebați medicul sau farmacistul înainte de utilizare dacă: vă aflați sub îngrijirea unui medic pentru orice afecțiune severă, urmați tratament cu acid acetilsalicilic pentru infarct miocardic sau accident vascular cerebral, deoarece ibuprofenul poate reduce acest beneficiu al acidului acetilsalicilic, urmați tratament cu orice alt medicament. În timpul utilizării acestui produs: administrați împreună cu alimente sau lapte dacă apar tulburări gastrice. Întrerupeți administrarea și consultați medicul dacă prezentați oricare dintre următoarele semne de hemoragie gastrică: senzație de leșin, scaune cu sânge sau negre, hematemeză, dureri gastrice care nu se ameliorează, simptome de afecțiuni cardiace sau accident vascular cerebral: dureri toracice, tulburări de vorbire, edem al membrelor inferioare, dificultăți de respirație, slăbiciune într-o parte a corpului, durerea se agravează sau persistă peste 10 zile, febra se agravează sau persistă peste 3 zile, prezența eritemului sau a edemului în zona dureroasă, apariția oricăror simptome noi. Dacă sunteți gravidă sau alăptați, consultați un cadru medical înainte de utilizare. Este deosebit de important să nu utilizați ibuprofen începând din săptămâna a 20-a de sarcină sau ulterior, decât la indicația expresă a medicului, deoarece poate determina probleme la făt sau complicații pe durata nașterii. A nu se lăsa la îndemâna copiilor. În caz de supradozaj, solicitați imediat asistență medicală sau contactați un Centru de Toxicologie.