Reviews reflect personal experiences and are not medical advice. Always consult your doctor.
ATC kód
J05AG06
Zdroj
KEGG
Farmakoterapeutická skupina: Antivirotiká na systémové použitie, ATC kód: J05AG06 Mechanizmus účinku
Doravirín je pyridinónový nenukleozidový inhibítor HIV-1 reverznej transkriptázy a inhibuje replikáciu HIV-1 pomocou nekompetitívnej inhibície HIV-1 reverznej transkriptázy (RT). Doravirín
neinhibuje ľudské bunkové DNA polymerázy α, ß ani mitochondriálnu DNA polymerázu γ.
Antivírusová aktivita v bunkových kultúrach
Pri testovaní pomocou reportérových buniek MT4-GFP v prítomnosti 100 % normálneho ľudského séra doravirín preukázal
proti divokému typu laboratórneho kmeňa
HIV-1hodnotu EC50 (effective concentration) 12,0 ± 4,4 nmol/l. Doravirín vykazoval antivírusovú aktivitu proti širokému panelu
primárnych izolátov HIV-1 (A, A1, AE, AG, B, BF, C, D, G, H) s hodnotami EC50 v rozmedzí od 1,2 nmol/l do 10,0 nmol/l.
Antivírusová aktivita v kombinácii s inými antivirotikami proti HIV
Antivírusová aktivita doravirínu nebola antagonistická, ak sa kombinoval s NNRTI ako delavirdín, efavirenz, etravirín, nevirapín alebo rilpivirín, s nukleozidovým analógom inhibítora reverznej transkriptázy (nucleoside analogue reverse transcriptase inhibitor, NRTI) ako abakavir, didanozín, emtricitabín, lamivudín, stavudín, tenofovir-dizoproxil alebo zidovudín, s inhibítormi proteázy ako darunavir alebo indinavir, inhibítorom fúzie ako enfuvirtid, s antagonistom koreceptora CCR5,
maravirokom, alebo inhibítorom prenosu reťazcov integrázou, raltegravirom.
Rezistencia
V bunkových kultúrach
Kmene rezistentné na doravirín boli selektované v bunkových kultúrach počínajúc divokým typom HIV-1 rôzneho pôvodu a podtypov, rovnako ako aj NNRTI-rezistentným HIV-1. Pozorované vznikajúce substitúcie aminokyselín v RT zahŕňali: V106A, V106M, V106I, V108I, F227L, F227C, F227I, F227V, H221Y, M230I, L234I, P236L a Y318F. Substitúcie V106A, V106M, V108I, H221Y,
F227C, M230I, P236L a Y318F viedli k 3,4- až 70-násobným zníženiam citlivosti na doravirín. Y318F v kombinácii s V106A, V106M, V108I alebo F227C viedla k väčším zníženiam citlivosti na doravirín ako samotná Y318F, ktorá viedla k 10-násobnému zníženiu citlivosti na doravirín. Časté
NNRTI rezistentné mutácie (K103N, Y181C) neboli v štúdii in vitro selektované. V106A (spôsobujúca približne 19-násobnú zmenu) sa objavila ako iniciálna substitúcia vo víruse podtypu B
a V106A alebo M vo víruse podtypu A a C. Navyše sa k V106 substitúciám následne objavila F227(L/C/V) alebo L234I substitúcia (dvojité mutantné formy spôsobovali > 100-násobnú zmenu).
V klinických skúšaniach Doteraz neliečené dospelé osoby
Štúdie fázy 3 DRIVE-FORWARD a DRIVE-AHEAD zahrňovali doteraz neliečených pacientov
(n = 747), kde boli nasledujúce substitúcie NNRTI súčasťou kritérií na vylúčenie: L100I, K101E, K101P, K103N, K103S, V106A, V106I, V106M, V108I, E138A, E138G, E138K, E138Q, E138R, V179L, Y181C, Y181I, Y181V, Y188C, Y188H, Y188L, G190A, G190S, H221Y, L234I, M230I, M230L, P225H, F227C, F227L, F227V.
V podskupine analýzy rezistencie (osoby s HIV-1 RNA viac ako 400 kópií/ml pri virologickom zlyhaní alebo pri predčasnom ukončení štúdie, ktoré mali údaje o rezistencii) sa pozorovala nasledujúca novovzniknutá rezistencia.
Tabuľka 3: Vývin rezistencie až do konca 96. týždňa v populácii virologického zlyhania definovanej v protokole + populácii predčasného ukončenia
DRIVE-FORWARD
DRIVE-AHEAD
doravirín + NRTI*(383)
DRV+r NRTI*(383)
+
doravirín/TDF/3TC (364)
EFV/TDF/FTC (364)
Vhodný genotyp, n
15
18
32
33
Genotypová rezistencia na
Doravirín alebo kontrola (DRV aleboEFV)
2 (doravirín)
0 (DRV)
8 (doravirín)
14 (EFV)
Základný režim NRTI
2†
0
6
5
len M184I/V
2
0
4
4
len K65R
0
0
1
0
K65R + M184I/V
0
0
1
1
*NRTI (nucleoside analogue reverse transcriptase inhibitor, nukleozidový analóg inhibítora reverznej transkriptázy)v skupine s doravirínom: FTC/TDF (333) alebo ABC/3TC (50); NRTI v skupine DRV+r: FTC/TDF (335) alebo ABC/3TC (48)†Osoby dostali FTC/TDFABC = abakavir; FTC = emtricitabín; DRV = darunavir; r = ritonavir
Vznikajúce substitúcie v RT spôsobujúce rezistenciu spojené s doravirínom zahŕňali jedno alebo viac z nasledujúcich: A98G, V106I, V106A, V106M/T, Y188L, H221Y, P225H, F227C, F227C/R
a Y318Y/F.
Dospelé osoby vo virologickej supresii
Štúdia DRIVE-SHIFT zahŕňala pacientov vo virologickej supresii (N=670) bez zlyhania liečby
v anamnéze (pozri časť Klinická skúsenosť). Súčasťou inklúznych kritérií pre pacientov, ktorí na
liečbu prešli z režimu založeného na PI alebo INI, bola zaznamenaná neprítomnosť genotypovej rezistencie (pred začiatkom prvej liečby) na doravirín, lamivudín a tenofovir. Vylučujúce substitúcie
NNRTI boli tie, ktoré sú uvedené vyššie (DRIVE-FORWARD a DRIVE-AHEAD), s výnimkou substitúcií K103N, G190A a Y181C v RT (prípustné v DRIVE-SHIFT). Zaznamenanie genotypizácie
rezistencie pred liečbou nebolo vyžadované pre pacientov, ktorí na liečbu prešli z režimu založeného
na NNRTI.
V klinickom skúšaní DRIVE-SHIFT počas liečby DOR/3TC/TDF podávanej buď počas úvodných 48 týždňov (priamy prechod, N=447) alebo 24 týždňov (oddialený prechod, N=209) sa u žiadnej osoby
nevyvinula genotypová alebo fenotypová rezistencia na DOR, 3TC alebo TDF. U jednej osoby sa počas liečby základným režimom vyvinula mutácia M184M/I v RT a fenotypová rezistencia na 3TC a FTC. U žiadnej z 24 osôb (11 v skupine s priamym prechodom, 13 v skupine s oddialeným prechodom) s mutáciami NNRTI na začiatku (K103N, G190A, alebo Y181C v RT) nedošlo
k virologickému zlyhaniu až do 48. týždňa alebo do času ukončenia liečby.
Pediatrickí pacienti
V klinickom skúšaní IMPAACT 2014 (Protokol 027) žiadna z osôb, ktoré boli vo virologickej supresii
na začiatku, nesplnila kritériá pre analýzu rezistencie. Jedna doteraz neliečená osoba, ktorá splnila kritériá pre virologické zlyhanie definované v protokole (definované ako 2 po sebe nasledujúce výsledky vyšetrenia na plazmatickú HIV-1 RNA ≥ 200 kópií/ml v 24. týždni alebo po ňom) bola
hodnotená na rozvoj rezistencie; nebol zistený vznik žiadnej genotypovej alebo fenotypovej
rezistencie na doravirín.
Skrížená rezistencia
Doravirín sa hodnotil u obmedzeného počtu pacientov s rezistenciou na NNRTI (K103N n=7, G190A n=1); v 48. týždni boli všetci pacienti potlačení na < 40 kópií/ml. Prelomový bod pre zníženie citlivosti vyvolané rôznymi substitúciami NNRTI, ktoré je spojené so znížením klinickej účinnosti,
nebol stanovený.
Laboratórne kmene HIV-1 nesúce bežné mutácie K103N, Y181C alebo K103N/Y181C v RT súvisiace s NNRTI prejavovali menej ako 3-násobné zníženie citlivosti na doravirín v porovnaní s vírusom divokého typu, keď sa hodnotil v prítomnosti 100 % normálneho humánneho séra. V štúdiách in vitro bol doravirín schopný potlačiť nasledujúce substitúcie súvisiace s NNRTI; K103N, Y181C a G190A
pod klinicky významnými koncentráciami.
Panel 96 rôznorodých klinických izolátov obsahujúcich mutácie súvisiace s NNRTI sa hodnotil na citlivosť na doravirín v prítomnosti 10 % fetálneho hovädzieho séra. Klinické izoláty obsahujúce substitúcie Y188L alebo V106 v kombinácii s A98G, H221Y, P225H, F227C alebo Y318F preukázali viac ako 100-násobný pokles citlivosti na doravirín. Iné stanovené substitúcie NNRTI priniesli 5- až 10-násobnú zmenu (G190S (5,7); K103N/P225H (7,9), V108I/Y181C (6,9), Y181V (5,1)). Klinický
význam 5- až 10-násobného zníženia citlivosti nie je známy.
Substitúcie spojené s rezistenciou na doravirín vznikajúce pri liečbe môžu viesť ku skríženej rezistencii na efavirenz, rilpivirín, nevirapín a etravirín. V pivotných štúdiách z 8 osôb, u ktorých sa objavila vysoká úroveň rezistencie na doravirín, 6 osôb malo fenotypovú rezistenciu na EFV
a nevirapín, 3 osoby na rilpivirín a 3 osoby mali čiastočnú rezistenciu na etravirín na základe testu Monogram Phenosense.
Klinická skúsenosť
Doteraz neliečené dospelé osoby
Účinnosť doravirínu je založená na analýze údajov v 96. týždni z dvoch randomizovaných, multicentrických, dvojito zaslepených, aktívne kontrolovaných skúšaní fázy 3 (DRIVE-FORWARD a DRIVE-AHEAD) u osôb infikovaných HIV-1 (n = 1 494), ktoré neboli doteraz liečené antiretrovírusovou liečbou. Substitúcie NNRTI, ktoré boli súčasťou kritérií na vylúčenie, pozri v časti
Rezistencia.
V skúšaní DRIVE-FORWARD bolo randomizovaných 766 osôb a dostali aspoň 1 dávku buď doravirínu 100 mg alebo darunaviru + ritonaviru 800 + 100 mg jedenkrát denne, každú v kombinácii s emtricitabínom/tenofovir-dizoproxilom (FTC/TDF) alebo abakavirom/lamivudínom (ABC/3TC) na
základe výberu skúšajúceho. Na začiatku bol medián veku osôb 33 rokov (rozmedzie 18 až 69 rokov),
86 % malo počet CD4
+
T-buniek viac ako 200 buniek/mm
3
, 84 % bolo mužov, 27 % bolo inej ako bielej rasy, 4 % mali koinfekciu hepatitídy B a/alebo C, 10 % malo v anamnéze AIDS, 20 % malo
HIV-1 RNA viac ako 100 000 kópií/ml, 13 % dostávalo ABC/3TC a 87 % dostávalo FTC/TDF; tieto
charakteristiky boli podobné medzi liečebnými skupinami.
V skúšaní DRIVE-AHEAD bolo randomizovaných 728 osôb a dostali aspoň 1 dávku buď doravirínu/lamivudínu/tenofovir-dizoproxilu 100/300/245 mg (DOR/3TC/TDF) alebo efavirenz/emtricitabín/tenofovir-dizoproxil (EFV/FTC/TDF) jedenkrát denne. Na začiatku bol medián veku osôb 31 rokov (v rozmedzí 18-70 rokov), 85 % bolo mužov, 52 % bolo inej ako bielej rasy, 3 %
malo súbežnú infekciu hepatitídy B alebo C, 14 % malo v anamnéze AIDS, 21 % malo HIV-1 RNA
> 100 000 kópií/ml a 12 % malo počet CD4
+
T-buniek < 200 buniek/mm
3
; tieto charakteristiky boli
podobné medzi liečebnými skupinami.
Výsledky zo 48. a 96. týždňa skúšaní DRIVE-FORWARD a DRIVE-AHEAD sú uvedené v tabuľke 4.
Režimy založené na doraviríne preukázali konzistentnú účinnosť naprieč demografickými a východiskovými prognostickými faktormi.
Tabuľka 4: Odpoveď účinnosti (<40 kópií/ml, Snapshot prístup) v pivotných štúdiách
DRIVE-FORWARD
DRIVE-AHEAD
DOR +2 NRTI(383)
DRV + r +2 NRTI (383)
DOR/3TC/TDF (364)
EFV/FTC/TDF (364)
48. týždeň
83 %
79 %
84 %
80 %
Rozdiel (95 % IS)
4,2 % (-1,4 %; 9,7 %)
4,1 % (-1,5 %; 9,7 %)
96. týždeň*
72 % (N=379)
64 % (N=376)
76 % (N=364)
73 % (N=364)
Rozdiel (95 % IS)
7,6 % (1,0 %, 14,2 %)
3,3 % (-3,1 %, 9,6 %)
Výsledky v 48. týždni (< 40 kópií/ml) podľa východiskových faktorov
HIV-1 RNA kópie/ml
≤ 100 000
256/285 (90 %)
248/282 (88 %)
251/277 (91 %)
234/258 (91 %)
> 100 000
63/79 (80 %)
54/72 (75 %)
54/69 (78 %)
56/73 (77 %)
Počet CD4 buniek/µl
≤ 200
34/41 (83 %)
43/61 (70 %)
27/42 (64 %)
35/43 (81 %)
> 200
285/323 (88 %)
260/294 (88 %)
278/304 (91 %)
255/288 (89 %)
Základná liečba NRTI
TDF/FTC
276/316 (87 %)
267/312 (86 %)
N/A
ABC/3TC
43/48 (90 %)
36/43 (84 %)
N/A
Podtyp vírusu
B
222/254 (87 %)
219/255 (86 %)
194/222 (87 %)
199/226 (88 %)
Iný ako B
97/110 (88 %)
84/100 (84 %)
109/122 (89 %)
91/105 (87 %)
Priemerná zmena CD4 oproti východiskovej hodnote
48. týždeň
193
186
198
188
96. týždeň
224
207
238
223
*Pre 96. týždeň boli niektoré osoby s chýbajúcim HIV-1 RNA vylúčené z analýzy
P007 bolo skúšanie fázy 2b u dospelých osôb infikovaných HIV-1 doteraz neliečených antiretrovírusovou liečbou (n = 340). V časti I boli osoby randomizované na užívanie jednej zo 4 dávok doravirínu alebo EFV, každej v kombinácii s FTC/TDF. Po 24. týždni boli všetky osoby
randomizované na užívanie doravirínu prestavené na (alebo udržiavané na) doravirín 100 mg. Ďalšie osoby boli randomizované do časti II na užívanie buď doravirínu 100 mg alebo EFV, každý
v kombinácii s FTC/TDF. V obidvoch častiach skúšania boli doravirín a EFV podávané formou
zaslepenej liečby a FTC/TDF bol podávaný nezaslepene.
Tabuľka 5: Odpoveď účinnosti v 24. týždni (Snapshot prístup)
Doravirín 25 mg
Doravirín 50 mg
Doravirín 100 mg
Doravirín 200 mg
Efavirenz 600 mg
(N=40)n (%)
(N=43)n (%)
(N=42)n (%)
(N=41)n (%)
(N=42)n (%)
HIV-1 RNA < 40 kópií/ml
32 (80)
32 (74)
30 (71)
33 (80)
27 (64)
Rozdiely v liečbe*
16 (-4; 34)
10 (-10;
6.6 (-13;
16 (-3; 34)
(95 % IS)
†
29)
26)
Priemerná zmena CD4 oprotivýchodiskovej hodnote (buniek/mm
3
)
‡
154
113
134
141
121
*Pozitívna hodnota zvýhodňuje doravirín pred efavirenzom.
†
95 % IS boli vypočítané použitím metódy podľa Miettinena a Nurminena s váhami úmernými veľkosti každej skupiny (skríning HBV-1 RNA > 100 000 kópií/ml alebo ≤ 100 000 kópií/ml‡Prístup na spracovanie chýbajúcich údajov: prístup pozorovaného zlyhania (Observed Failure (OF)). Pri osobách, ktoréukončili priradenú liečbu kvôli nedostatočnej účinnosti bol východiskový počet CD4 prenesený. Poznámka: Doravirín aj efavirenz sa podávali s emtricitabínom/tenofovir-dizoproxilom (FTC/TDF).
Dospelé osoby vo virologickej supresii
Účinnosť prechodu zo základného režimu pozostávajúceho z dvoch nukleozidových inhibítorov reverznej transkriptázy podávaných v kombinácii s PI posilneným ritonavirom alebo kobicistátom alebo elvitegravirom posilneným kobicistátom alebo NNRTI na DOR/3TC/TDF sa hodnotila
v randomizovanom otvorenom skúšaní (DRIVE-SHIFT) u dospelých osôb infikovaných HIV-1 vo
virologickej supresii. Osoby museli byť vo virologickej supresii (HIV-1 RNA < 40 kópií/ml) pri ich
základnom režime najmenej 6 mesiacov pred vstupom do skúšania, bez virologického zlyhania v anamnéze a museli mať zaznamenanú neprítomnosť substitúcií v RT vedúcich k rezistencii na
doravirín, lamivudín a tenofovir (pozri časť Rezistencia). Osoby boli randomizované buď na prechod na DOR/3TC/TDF na začiatku [N = 447, skupina s priamym prechodom (Immediate Switch Group, ISG)] alebo na zotrvanie pri ich základnom režime do 24. týždňa, kedy prešli na DOR/3TC/TDF [N = 223, skupina s oddialeným prechodom (Delayed Switch Group, DSG)]. Na začiatku bol medián veku osôb 43 rokov, 16 % bolo žien a 24 % bolo inej ako bielej rasy.
V skúšaní DRIVE-SHIFT hodnotenom podľa podielu osôb s HIV-1 RNA < 40 kópií/ml sa priamy prechod na DOR/3TC/TDF preukázal ako neinferiórny v 48. týždni v porovnaní s pokračovaním
v základnom režime v 24. týždni. Výsledky liečby sú uvedené v tabuľke 6. Pri porovnaní v 24. týždni štúdie sa pozorovali konzistentné výsledky v každej liečebnej skupine.
Tabuľka 6: Odpoveď účinnosti (Snapshot prístup) v štúdii DRIVE-SHIFT
Výsledky
DOR/3TC/TDFJedenkrát denne ISG48. týždeňN=447
Základný režimDSG24. týždeňN=223
HIV-1 RNA < 40 kópií/ml
90 %
93 %
ISG-DSG, rozdiel (95 % IS)*
-3,6 % (-8,0 %; 0,9 %)
Podiel (%) osôb s HIV-1 RNA < 40 kópií/ml podľa podávaného základného režimu
PI posilnený ritonavirom alebo kobicistátom
280/316 (89 %)
145/156 (93 %)
Elvitegravir posilnený kobicistátom
23/25 (92 %)
11/12 (92 %)
NNRTI
98/106 (92 %)
52/55 (95 %)
Podiel (%) osôb s HIV-1 RNA < 40 kópií/ml podľa východiskového počtu CD4
+
T-buniek (buniek/mm
3
)
< 200 buniek/mm
3
10/13 (77 %)
3/4 (75 %)
≥ 200 buniek/mm
3
384/426 (90 %)
202/216 (94 %)
HIV-1 RNA ≥ 40 kópií/ml
†
3 %
4 %
Bez virologických údajov v časovom období
8 %
3 %
Ukončenie štúdie z dôvodu nežiaducej udalosti alebo
3 %
0
smrti
‡
Ukončenie štúdie z iných dôvodov
§
4 %
3 %
Prítomnosť v štúdii ale s chýbajúcimi údajmi v časovom období
0
0
*95 % IS pre rozdiel liečby sa vypočítal použitím Mantelovej-Haenszelovej metódy upravenej pre skupinu.
†
Zahŕňa osoby, ktoré ukončili skúšanú liečbu alebo štúdiu pred 48. týždňom pri ISG alebo pred 24. týždňom pri DSGz dôvodu nedostatočnej účinnosti alebo straty účinnosti a osoby s HIV-1 RNA ≥ 40 kópií/ml v časovom období v 48.týždni pri ISG a v časovom období v 24. týždni pri DSG.
‡
Zahŕňa osoby, ktoré ukončili liečbu z dôvodu nežiaducej udalosti (adverse event, AE) alebo smrti, ak to viedlo k absencii virologických údajov o liečbe v určenom časovom období.
§
Ďalšie dôvody zahŕňajú: nemožnosť následného sledovania, non-compliance so skúšanou liečbou, rozhodnutie lekára, odchýlku od protokolu, vysadenie liečby osobou.Základný režim = PI posilnený ritonavirom alebo kobicistátom (konkrétne atazanavir, darunavir alebo lopinavir), alebo elvitegravir posilnený kobicistátom alebo NNRTI (konkrétne efavirenz, nevirapín alebo rilpivirín), každý podávanýs dvomi NRTI.
Ukončenie kvôli nežiaducim udalostiam
V zlúčenej analýze kombinujúcej údaje z dvoch skúšaní s doteraz neliečenými osobami (P 007
a DRIVE-AHEAD) sa pozoroval nižší podiel osôb, ktoré ukončili liečbu z dôvodu nežiaducej udalosti do 48. týždňa v skupinách s kombinovanou liečbou doravirínom (100 mg) (2,8 %) v porovnaní so skupinou s kombinovanou liečbou EFV (6,1 %) (liečebný rozdiel -3,4 %, hodnota p 0,012).
Pediatrická populácia
Účinnosť doravirínu sa hodnotila v kombinácii s lamivudínom a tenofovir-dizoproxilom (DOR/3TC/TDF) v otvorenom, jednoramennom skúšaní u pediatrických pacientov infikovaných HIV-
1 vo veku 12 až menej ako 18 rokov (IMPAACT 2014 (Protokol 027)).
Na začiatku bol medián veku osôb 15 rokov (rozsah: 12 až 17), 58 % bolo žien, 78 % bolo ázijskej rasy a 22 % bolo čiernej rasy a medián počtu CD4+ T-buniek bol 713 buniek/mm
3
(rozsah 84 až
1 397). Po prechode na DOR/3TC/TDF 95 % (41/43) osôb vo virologickej supresii zostalo suprimovaných (HIV-1 RNA < 50 kópií/ml) v 24.týždni a 93 % (40/43) zostalo suprimovaných (HIV-1 RNA < 50 kópií/ml) v 48. týždni.
Európska agentúra pre lieky udelila odklad z povinnosti predložiť výsledky štúdií s doravirínom
v jednej alebo vo viacerých podskupinách pediatrickej populácie v liečbe infekcie vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti-1 (HIV-1). Informácie o použití v pediatrickej populácii, pozri časť
4.2
.
⚠️ Upozornenia
Substitúcie NNRTI a používanie doravirínu
Doravirín sa nehodnotil u pacientov s predchádzajúcim virologickým zlyhaním pri ktorejkoľvek inej antiretrovírusovej liečbe. Mutácie súvisiace s NNRTI zistené počas skríningu boli súčasťou kritérií na vylúčenie zo štúdií fázy 2b/3. Prelomový bod pre zníženie citlivosti vyvolané rôznymi substitúciami NNRTI, ktoré je spojené so znížením klinickej účinnosti, nebol stanovený (pozri časť
5.1
). Neexistuje dostatočný klinický dôkaz na podporu používania doravirínu u pacientov infikovaných HIV-1
s dokázanou rezistenciou na lieky triedy NNRTI.
Závažné kožné nežiaduce reakcie (severe cutaneous adverse reactions, SCARs)
Počas používania po uvedení režimov obsahujúcich doravirín na trh boli hlásené závažné kožné nežiaduce reakcie (SCARs) vrátane Stevensovho-Johnsonovho syndrómu (SJS)/toxickej epidermálnej nekrolýzy (TEN) (pozri časť
4.8
). Pri predpisovaní lieku majú byť pacienti poučení o prejavoch
a príznakoch kožných reakcií a majú byť starostlivo sledovaní. Ak sa objavia prejavy a príznaky
naznačujúce tieto reakcie, režimy obsahujúce doravirín sa majú okamžite vysadiť a má sa zvážiť
náhradná liečba (podľa potreby). Klinický stav pacienta sa má starostlivo sledovať a má sa začať
s vhodnou liečbou. Pokiaľ sa u pacienta počas používania režimov obsahujúcich doravirín objavila závažná reakcia, ako je TEN, liečba režimami obsahujúcimi doravirín sa u tohto pacienta už nikdy nesmie obnoviť.
Užívanie s induktormi CYP3A
Pri predpisovaní doravirínu s liekmi, ktoré môžu znížiť jeho expozíciu, sa má postupovať
s opatrnosťou (pozri časti
4.3
a
4.5
). Syndróm imunitnej reaktivácie
U pacientov liečených kombinovanou antiretrovírusovou liečbou bol hlásený syndróm imunitnej
reaktivácie. Počas úvodnej fázy kombinovanej antiretrovírusovej liečby môže u pacientov, ktorých imunitný systém odpovedá, vzniknúť zápalová reakcia na indolentné alebo reziduálne oportúnne infekcie (ako sú infekcie spôsobené Mycobacterium avium, cytomegalovírusom, pneumónia
spôsobená Pneumocystis jirovecii [Pneumocystis jirovecii pneumonia, PCP] alebo tuberkulóza), ktorá
si môže vyžadovať ďalšie zhodnotenie a liečbu.
Boli tiež hlásené autoimunitné poruchy (ako sú Gravesova choroba, autoimunitná hepatitída, polymyozitída a Guillainov-Barrého syndróm) v dôsledku imunitnej reaktivácie. Čas do ich nástupu je
však rôznorodejší a tieto poruchy sa môžu objaviť mnoho mesiacov po začatí liečby.
Laktóza
Tablety obsahujú monohydrát laktózy. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, celkovým deficitom laktázy alebo glukózo-galaktózovou malabsorpciou nesmú užívať tento liek.