INN: diphtheria, tetanus, pertussis (acellular, component), hepatitis B (rDNA), poliomyelitis (inactivated) and Haemophilus type b conjugate vaccine (adsorbed)
Aktualizované: 2026-05-09
Dostupné v:
🇨🇿🇩🇪🇬🇧🇸🇰
Forma
—
Dávkovanie
—
Spôsob podania
—
Skladovanie
—
User Reviews
Reviews reflect personal experiences and are not medical advice. Always consult your doctor.
O lieku
Výrobca
MCM Vaccine B.V.
ATC kód
J07CA09
Zdroj
EMA · EMEA/H/C/003982
Farmakoterapeutická skupina: očkovacie látky, kombinované bakteriálne a vírusové očkovacie látky,
ATC kód: J07CA09
Imunogenita Hexacimy u detí starších ako 24 mesiacov nebola sledovaná v rámci klinických skúšaní.
Získané výsledky pre jednotlivé zložky sú zhrnuté v nasledujúcich tabuľkách:
Tabuľka 1: Miera séroprotekcie/ sérokonverzie* jeden mesiac po základnom očkovaní s 2 alebo 3 dávkami Hexacimy
Prahové hodnoty protilátok
Dve dávky
Tri dávky
3-5mesiace
6-10-14týždne
2-3-4mesiace
2-4-6mesiace
N=249**
N=123až 220†
N=322††
N=934až1270‡
%
%
%
%
Proti diftérii(≥ 0,01 IU/ml)
99,6
97,6
99,7
97,1
Proti tetanu(≥ 0,01 IU/ml)
100,0
100,0
100,0
100,0
Proti PT (Sérokonverzia ‡‡)(Odpoveď na vakcínu§)
93,498,4
93,6100,0
88,399,4
96,099,7
Proti FHA (Sérokonverzia ‡‡) (Odpoveď na vakcínu§)
92,599,6
93,1100,0
90,699,7
97,099,9
Proti HBs(≥ 10 mIU/ml)
S očkovaním protihepatitíde B pri narodení
/
99,0
/
99,7
Bez očkovania protihepatitíde B pri narodení
97,2
95,7
96,8
98,8
Proti poliovírusu typ 1(≥ 8 (reciproč. hodnota riedenia))
90,8
100,0
99,4
99,9
Proti poliovírusu typ 2(≥ 8 (reciproč. hodnota riedenia))
95,0
98,5
100,0
100,0
Proti poliovírusu typ 3(≥ 8 (reciproč. hodnota riedenia))
96,7
100,0
99,7
99,9
Proti PRP(≥ 0,15 µg/ml)
71,5
95,4
96,2
98,0
* Všeobecne uznávané surogáty (PT, FHA) alebo koreláty ochrany (ďalšie zložky)
N = Počet analyzovaných jedincov (skupina dodržiavajúca protokol štúdie)
** 3, 5 mesiace bez hepatitídy B pri narodení (Fínsko, Švédsko)
† 6, 10, 14 týždne s očkovaním alebo bez očkovania proti hepatitíde B pri narodení (Juhoafrická republika)
†† 2, 3, 4 mesiace bez očkovania proti hepatitíde B pri narodení (Fínsko)
‡ 2, 4, 6 mesiace bez očkovania proti hepatitíde B pri narodení (Argentína, Mexiko, Peru) a s očkovaním
proti hepatitíde B pri narodení (Kostarika a Kolumbia)
‡‡ Sérokonverzia: minimálne 4-násobné zvýšenie v porovaní s hodnotami pred očkovaním (pred-dávka 1)
§ Odpoveď na vakcínu: Ak koncentrácia protilátok pred očkovaním je < 8 EU/ml, potom koncentrácia protilátok po očkovaní má byť ≥ 8 EU/ml. Inak, koncentrácia protilátok po očkovaní má byť ≥ než hodnoty pred imunizáciou.
Tabuľka 2: Miera séroprotekcie/ sérokonverzie* jeden mesiac po preočkovaní s Hexacimou
Prahové hodnoty protilátok
Preočkovanie v 11-12mesiacoch veku po dvoch dávkach základného očkovania
Preočkovanie v druhom roku života po troch dávkach základného očkovania
3-5mesiace
6-10-14týždne
2-3-4mesiace
2-4-6mesiace
N=249**
N=204†
N=178††
N=177 až396‡
%
%
%
%
Proti diftérii (≥ 0,1 IU/ml)
100,0
100,0
100,0
97,2
Proti tetanu (≥ 0,1 IU/ml)
100,0
100,0
100,0
100,0
Proti PT (Sérokonverzia ‡‡) (Odpoveď na vakcínu§)
94,398,0
94,4100,0
86,098,8
96,2100,0
Proti FHA (Sérokonverzia ‡‡)(Odpoveď na vakcínu§)
97,6100,0
99,4100,0
94,3100,0
98,4100,0
Proti HBs(≥ 10 mIU/ml)
S očkovaním protihepatitíde B pri narodení
/
100,0
/
99,7
Bez očkovania protihepatitíde B pri narodení
96,4
98,5
98,9
99,4
Proti poliovírusu typ 1(≥ 8 (reciproč. hodnota riedenia))
100,0
100,0
98,9
100,0
Proti poliovírusu typ 2(≥ 8 (reciproč. hodnota riedenia))
100,0
100,0
100,0
100,0
Proti poliovírusu typ 3(≥ 8 (reciproč. hodnota riedenia))
99,6
100,0
100,0
100,0
Proti PRP(≥ 1,0 µg/ml)
93,5
98,5
98,9
98,3
* Všeobecne uznávané surogáty (PT, FHA) alebo koreláty ochrany (ďalšie zložky). N = Počet analyzovaných jedincov (skupina dodržiavajúca protokol štúdie)
** 3, 5 mesiace bez hepatitídy B pri narodení (Fínsko, Švédsko)
† 6, 10, 14 týždne s očkovaním alebo bez očkovania proti hepatitíde B pri narodení (Juhoafrická republika)
†† 2, 3, 4 mesiace bez očkovania proti hepatitíde B pri narodení (Fínsko)
‡ 2, 4, 6 mesiace bez očkovania proti hepatitíde B pri narodení (Mexiko) a s očkovaním proti hepatitíde B pri narodení (Kostarika a Kolumbia)
‡‡ Sérokonverzia: minimálne 4-násobné zvýšenie v porovaní s hodnotami pred očkovaním (pred-dávka 1)
§ Odpoveď na vakcínu: Ak je koncentrácia protilátok pred očkovaním (pred-dávka 1) < 8 EU/ml, potom koncentrácia protilátok po posilňovacej dávka má byť ≥ 8 EU/ml. Inak, koncentrácia protilátok po posilňovacej dávke má byť ≥ hodnotám pred očkovaním (pred-dávka 1).
Imunitná odpoveď na Hib a pertusové antigény po dvoch dávkach vo veku 2 a 4 mesiace
Imunitná odpoveď na Hib (PRP) a pertusové antigény (PT a FHA) bola hodnotená po 2 dávkach v podskupine jedincov, ktorým bola podaná Hexacima (N = 148) vo veku 2, 4, 6 mesiacov. Imunitná odpoveď na PRP, PT a FHA antigény jeden mesiac po 2 dávkach podaných v 2. a 4. mesiaci bola podobná odpovedi pozorovanej po 2 dávkach základného očkovania vo veku 3 a 5 mesiacov:
titre anti-PRP ≥ 0,15 ug /ml boli zaznamenané u 73,0 % jedincov,
anti-PT odpoveď na vakcínu u 97,9 % jednotlivcov,
anti-FHA odpoveď na vakcínu u 98,6 % jedincov.
Pretrvávanie imunitnej odpovede
Štúdie o dlhodobom pretrvávaní protilátok indukovaných po podaní vakcíny pri rôznych schémach základného očkovania dojčiat/batoliat a po očkovaní, ako i bez očkovania, proti hepatitíde B pri narodení preukázali udržanie hladiny protilátok nad stanovenou ochrannou hladinou alebo nad prahovými hodnotami protilátok antigénov obsiahnutých vo vakcíne (tabuľka 3).
Tabuľka 3: Miera séroprotekcie
a
vo veku 4,5 roka po očkovaní s Hexacimou
Prahové hodnoty protilátok
Základné očkovanie vo veku 6-10-14 týždňov a preočkovanie vo veku 15-18 mesiacov
Základné očkovanie vo veku 2-4-6 mesiacov a preočkovanie vo veku 12–24 mesiacov
Bez očkovania proti hepatitíde B pri narodení
S očkovaním proti hepatitíde B pri narodení
S očkovaním proti hepatitíde B pri narodení
N=173
b
N=103
b
N=220
c
%
%
%
Proti diftérii (≥ 0,01 IU/ml)(≥ 0,1 IU/ml)
98,275,3
9764,4
10057,2
Proti tetanu(≥ 0,01 IU/ml)(≥ 0,1 IU/ml)
10089,5
10082,8
10080,8
Proti PT
e
(≥ 8 EU/ml)
42,5
23,7
22,2
Proti FHA
e
(≥ 8 EU/ml)
93,8
89,0
85,6
Proti HBs(≥ 10 mIU/ml)
73,3
96,1
92,3
Proti poliovírusu typ 1 (≥ 8 (reciproč. hodnotariedenia))
NA
d
NA
d
99,5
Proti poliovírusu typ 2 (≥ 8 (reciproč. hodnotariedenia))
NA
d
NA
d
100
Proti poliovírusu typ 3 (≥ 8 (reciproč. hodnotariedenia))
NA
d
NA
d
100
Anti-PRP(≥ 0,15 µg/ml)
98,8
100
100
N = Počet analyzovaných osôb (skupina dodržiavajúca protokol štúdie)
a: Všeobecne uznávané surogáty (PT, FHA) alebo koreláty ochrany (ďalšie zložky)
b: vo veku 6, 10, 14 týždňov s očkovaním alebo bez očkovania proti hepatitíde B pri narodení (Juhoafrická
republika)
c: vo veku 2, 4, 6 mesiacov s očkovaním proti hepatitíde B pri narodení (Kolumbia)
d: Vzhľadom na národné očkovacie dni s OPV v krajine (OPV National Immunisation Days), Polio výsledky neboli analyzované
e: 8 EU/ml zodpovedá 4 LLOQ (spodná hranica kvantifikácie testu enzymatickej imunosorbentnej analýzy
ELISA).
Hodnota LLOQ pre proti-PT a proti -FHA je 2 EU/ml
Pretrvávanie imunitnej odpovede proti hepatitíde B u komponentu vakcíny Hexacima bolo hodnotené u dojčiat pri dvoch rozličných režimoch očkovania.
Pri primárnom očkovaní pozostávajúcom z 2 dávok podaných vo veku 3 a 5 mesiacov u dojčiat, ktoré neboli očkované proti hepatitíde B pri narodení, po ktorom nasledovala posilňovacia dávka vo veku 11 – 12 mesiacov malo 53,8 % detí vo veku 6 rokov séroprotektívne hladiny protilátok (anti-HBsAg
≥ 10 mIU/ml) a u 96,7 % sa prejavila anamnestická odpoveď po provokačnej dávke samostatne podanej vakcíny proti hepatitíde B.
Pri primárnom očkovaní pozostávajúcom z jednej dávky očkovacej látky proti hepatitíde B podanej pri narodení, po ktorej nasledovala séria 3 dávok vo veku 2, 4 a 6 mesiacov bez posilňovacej dávky batoliat, malo 49,3 % detí vo veku 9 rokov séroprotektívne hladiny protilátok (anit-HBsAg
≥ 10 mIU/ml) a u 92,8 % sa prejavila anamnestická odpoveď po provokačnej dávke samostatne
podanej vakcíny proti hepatitíde B.
Tieto údaje podporujú pretrvávanie imunitnej pamäte indukovanej u dojčiat očkovaných v základnej schéme vakcínou Hexacima.
Imunitná odpoveď na Hexacimu u predčasne narodených detí
Imunitná odpoveď na antigény Hexacimy u predčasne (105) narodených detí (narodené medzi 28. a 36. týždňom tehotenstva), vrátane 90 dojčiat narodených ženám očkovaným očkovacou látkou dTaP počas tehotenstva a 15 ženám, ktoré neboli počas tehotenstva očkované, bola hodnotená po základnom očkovaní pozostávajúcom z 3 dávok v 2., 3. a 4. mesiaci života a posilňovacej dávky v 13. mesiaci života.
Jeden mesiac po základnom očkovaní mali všetci jedinci séroprotektívnu ochranu proti diftérii
(≥ 0,01 IU/ml), tetanu (≥ 0,01 IU/ml) a poliovírusu typu 1, 2 a 3 (≥ 8 (1/zriedenie)); 89,8 % jedincov malo séroprotektívnu ochranu proti hepatitíde B (≥ 10 IU/ml) a 79,4 % malo séroprotektívnu ochranu proti invazívnym ochoreniam spôsobeným baktériami Haemophilus influenzae typu b (Hib)
(≥ 0,15 µg/ml).
Jeden mesiac po posilňovacej dávke mali všetci jedinci séroprotektívnu ochranu proti diftérii
(≥ 0,1 IU/ml), tetanu (≥ 0,1 IU/ml) a poliovírusu typu 1, 2 a 3 (≥ 8 (1/zriedenie)); 94,6 % jedincov malo séroprotektívnu ochranu proti hepatitíde B (≥ 10 IU/ml) a 90,6 % malo séroprotektívnu ochranu proti invazívnym ochoreniam spôsobeným baktériami Haemophilus influenzae typu b (Hib)
(≥ 1 µg/ml).
Čo sa týka čierneho kašľa, jeden mesiac po základnom očkovaní sa u 98,7 % a u 100 % jedincov vytvorili protilátky ≥ 8 EU/ml proti antigénom PT a FHA, v uvedenom poradí. Jeden mesiac po posilňovacej dávke sa vytvorili protilátky ≥ 8 EU/ml u 98,8 % jedincov proti antigénom PT aj FHA. Koncentrácia protilátok proti čiernemu kašľu sa zvýšila 13-násobne po základnom očkovaní a 6 až 14- násobne po posilňovacej dávke.
Imunitná odpoveď na Hexacimu u dojčiat narodených ženám, ktoré boli očkované dTaP vakcínou
počas tehotenstva
Imunitná odpoveď na antigény Hexacimy u detí, ktoré sa narodili v riadnom termíne (109) a u predčasne narodených detí (90) ženám, ktoré boli počas tehotenstva očkované očkovacou látkou dTaP (medzi 24. a 36. týždňom tehotenstva) bola hodnotená po základnom očkovaní pozostávajúcom z 3 dávok v 2., 3.. a 4. mesiaci života a po posilňovacej dávke v 13. (predčasne narodené) alebo 15. (narodené v termíne) mesiaci života.
Jeden mesiac po základnom očkovaní mali všetci jedinci séroprotektívnu ochranu proti diftérii
(≥ 0,01 IU/ml), tetanu (≥ 0,01 IU/ml) a poliovírusu typu 1 a 3 (≥ 8 (1/zriedenie)); 97,3 % jedincov malo séroprotektívnu ochranu proti poliovírusu typu 2 (≥ 8 (1/zriedenie)); 94,6 % jedincov malo séroprotektívnu ochranu proti hepatitíde B (≥ 10 IU/ml) a 88,0 % malo séroprotektívnu ochranu proti invazívnym ochoreniam spôsobeným baktériami Haemophilus influenzae typu b (Hib) (≥ 0,15 µg/ml).
Jeden mesiac po posilňovacej dávke mali všetci jedinci séroprotektívnu ochranu proti diftérii
(≥ 0,1 IU/ml), tetanu (≥ 0,1 IU/ml) a poliovírusu typu 1, 2 a 3 (≥ 8 (1/zriedenie)); 93,9 % jedincov malo séroprotektívnu ochranu proti hepatitíde B (≥ 10 IU/ml) a 94,0 % malo séroprotektívnu ochranu proti invazívnym ochoreniam spôsobeným baktériami Haemophilus influenzae typu b (Hib) diseases (≥ 1 µg/ml).
Čo sa týka čierneho kašľa, jeden mesiac po základnom očkovaní sa u 99,4 % a u 100 % jedincov vytvorili protilátky ≥ 8 EU/ml proti antigénom PT a FHA, v uvedenom poradí. Jeden mesiac po posilňovacej dávke sa vytvorili protilátky ≥ 8 EU/ml u 99,4 % jedincov proti antigénom PT aj FHA. Koncentrácia protilátok proti čiernemu kašľu sa zvýšila 5 až 9-násobne po základnom očkovaní a 8 až 19-násobne po posilňovacej dávke.
Imunitná odpoveď na Hexacimu u dojčiat vystavených vírusu HIV
Imunitné odpovede na antigény Hexacimy u 51 dojčiat vystavených vírusu HIV (9 infikovaných a 42 neinfikovaných) boli hodnotené po 3-dávkovej primárnej očkovacej schéme vo veku 6, 10 a 14 týždňov a posilňovacej dávke vo veku 15 až 18 mesiacov.
Jeden mesiac po primárnom očkovaní boli u všetkých dojčiat séroprotektívne hladiny protilátok proti diftérii (≥ 0,01 IU/ml), tetanu (≥ 0,01 IU/ml), poliovírusu typu 1, 2 a 3 (≥ 8 (1/roztok), hepatitíde B (≥ 10 IU/ml) a u viac ako 97,6 % proti invazívnemu ochoreniu Hib (≥ 0,15 µg/ml).
Jeden mesiac po posilňovacej dávke mali všetci jedinci opäť séroprotektívne hladiny protilátok proti diftérii (≥ 0,1 IU/ml), tetanu (≥ 0,1 IU/ml), poliovírusom typu 1, 2 a 3 (≥ 8 (1/roztok), hepatitíde B (≥ 10 IU/ml) a u viac ako 96,6 % proti invazívnemu ochoreniu Hib (≥ 1 µg/ml).
Čo sa týka čierneho kašľa, jeden mesiac po primárnom očkovaní sa u 100 % jedincov vytvorili protilátky ≥ 8 EU/ml proti antigénom PT aj FHA. Jeden mesiac po posilňovacej dávke sa u 100 % jedincov vytvorili protilátky ≥ 8 EU/ml proti antigénom PT aj FHA. Miera sérokonverzie definovaná ako minimálne 4-násobné zvýšenie v porovnaní s hodnotou pred očkovaním (predbežná dávka 1) bola 100 % u vystavených vírusu HIV v infikovanej skupine anti-PT a FHA a 96,6 % u anti-PT a 89,7% u anti-FHA v skupine vystavenej vírusu HIV a v neinfikovanej skupine v uvedenom poradí.
Účinnosť a efektívnosť v ochrane proti čiernemu kašľu
Účinnosť acelulárnych pertusových (aP) antigénov obsiahnutých v Hexacime proti typickému silnému
čiernemu kašľu definovanému SZO (≥ 21 dní paroxyzmálneho kašľa) bola preukázaná
v randomizovanej, dvojito zaslepenej štúdii u dojčiat s 3 dávkami základného očkovania vakcínou DTaP vo vysoko endemickej krajine (v Senegale). Touto štúdiou sa zistila nutnosť preočkovania batoliat. Dlhodobá schopnosť acelulárnych pertusových (aP) antigénov obsiahnutých v Hexacime znížiť výskyt čierneho kašľa a kontrolovať ochorenie čierneho kašľa v detstve bola preukázaná v 10- ročnom národnom programe surveillance čierneho kašľa vo Švédsku s pentavalentnou DTaP-IPV/Hib vakcínou za použitia očkovacej schémy 3, 5, 12 mesiacov. Výsledky dlhodobého pretrvávania ďalej preukázali dramatické zníženie výskytu čierneho kašľa po druhej dávke bez ohľadu na použitú vakcínu.
Účinnosť v ochrane proti invazívnemu ochoreniu Hib
Účinnosť vakcíny DTaP proti invazívnemu ochoreniu Hib a kombinovaných vakcín proti Hib (pentavalentných a hexavalentných vrátane vakcín obsahujúcich antigén Hib z Hexacimy) bola preukázaná rozsiahlou (doba sledovania vyše päť rokov) štúdiou postmarketingového sledovania
v Nemecku. Účinnosť vakcíny bola 96,7 % po úplnom základnom očkovaní a 98,5 % po preočkovaní (bez ohľadu na základné očkovanie).
⚠️ Upozornenia
Sledovateľnosť
Aby sa zlepšila (do)sledovateľnosť biologického lieku, má sa zrozumiteľne zaznamenať názov a číslo šarže podaného lieku.
Hexacima nechráni pred inými ochoreniami, ako sú ochorenia vyvolané patogénmi, ako sú Corynebacterium diphtheriae, Clostridium tetani, Bordetella pertussis, vírus hepatitídy B, poliovírus alebo Haemophilus influenzae typu b. Možno však očakávať, že imunizácia bude chrániť pred hepatitídou D, keďže hepatitída D (spôsobená delta agensom) sa pri absencii infekcie hepatitídy B nevyskytuje.
Hexacima nechráni pred infekciou hepatitídy spôsobenou inými agens, ako sú vírusy hepatitídy A, hepatitídy C a hepatitídy E alebo iné pečeňové patogény.
Vzhľadom na dlhú inkubačnú dobu hepatitídy B je možné, že v čase očkovania bude prítomná nezistená infekcia hepatitídy B. V týchto prípadoch vakcína nemusí chrániť pred infekciou vírusom hepatitídy B.
Hexacima nechráni pred infekčnými ochoreniami spôsobenými inými typmi Haemophilus influenzae a ani proti meningitíde iného pôvodu.
Pred imunizáciou
Imunizácia sa má odložiť u jedincov s miernym až závažným akútnym horúčkovým ochorením alebo infekciou. Prítomnosť malej infekcie a/alebo nižšej teploty by nemala byť dôvodom na odloženie očkovania.
Pred očkovaním je potrebné urobiť podrobnú anamnézu jedinca (najmä v prípade predchádzajúcich očkovaní a možných nežiaducich účinkov). Podanie Hexacimy sa musí starostlivo zvážiť u jedincov, ktorí mali v anamnéze vážne alebo závažné reakcie do 48 hodín po predchádzajúcom podaní vakcíny obsahujúcej podobné zložky.
Pred injekčným podaním akéhokoľvek biologického lieku musí osoba zodpovedná za podanie vykonať všetky preventívne opatrenia na prevenciu alergických alebo akýchkoľvek iných reakcií. Tak ako u všetkých injekčne podávaných vakcín, musí byť aj po podaní tejto vakcíny vždy k dispozícii náležitá lekárska starostlivosť a dohľad pre prípad vzniku anafylaktickej reakcie.
Rozhodnutie podať ďalšie dávky vakcíny obsahujúce pertusovú zložku je potrebné starostlivo zvážiť,
ak po podaní vakcíny obsahujúcej pertusovú zložku vyskytli niektoré z nasledujúcich reakcií:
teplota ≥ 40 °C do 48 hodín po očkovaní s nepreukázanou inou súvislosťou;
kolaps alebo stav podobný šoku (hypotonicko-hyporesponzívna epizóda) do 48 hodín po
očkovaní;
trvalý a neutíšiteľný plač trvajúci ≥ 3 hodiny v priebehu 48 hodín po očkovaní;
kŕče s horúčkou alebo bez nej v priebehu 3 dní po očkovaní.
Môžu sa vyskytnúť určité okolnosti, ako vysoká incidencia čierneho kašľa, kedy prípadné prínosy
prevýšia možné riziká.
Výskyt febrilných kŕčov v anamnéze dieťaťa, výskyt kŕčov alebo syndrómu náhleho úmrtia dojčiat
(SIDS) v rodinnej anamnéze nepredstavuje kontraindikáciu pre použitie Hexacimy. Jedincov, u ktorých sa v anamnéze vyskytli febrilné kŕče je potrebné starostlivo sledovať, pretože tieto nežiaduce účinky sa môžu objaviť v priebehu 2 až 3 dní po očkovaní.
Ak sa v minulosti po podaní vakcíny obsahujúcej tetanový toxoid vyskytol Guillainov-Barrého syndróm alebo brachiálna neuritída, rozhodnutie o podaní akejkoľvek vakcíny obsahujúcej tetanový toxoid má byť založené na starostlivom zvážení prípadných prínosov a možných rizík, napr. či bolo dokončené základné očkovanie. Očkovanie je obvykle opodstatnené u jedincov, u ktorých nebolo dokončené základné očkovanie (t. j. bolo podaných menej než tri dávky).
Imunogenita vakcíny môže byť znížená imunosupresívnou liečbou alebo imunodeficienciou. Očkovanie sa odporúča odložiť až do ukončenia tejto liečby alebo vyliečenia ochorenia. Napriek tomu sa očkovanie odporúča u jedincov s chronickou imunodeficienciou, napr. infekciou HIV, aj keď protilátková odpoveď môže byť obmedzená.
Špeciálna populácia
Sú dostupné údaje o imunogenite u 105 predčasne narodených detí. Tieto údaje podporujú používanie Hexacimy u predčasne narodených detí. U predčasne narodených detí podľa očakávania bola pri nepriamom porovnaní s deťmi narodenými v termíne pozorovaná nižšia imunitná odpoveď pre niektoré antigény, aj keď sa dosiahli séroprotektívne hladiny (pozri časť
5.1
). Z klinických štúdií sa nezískali žiadne bezpečnostné údaje týkajúce sa predčasne narodených detí (narodené ≤ 37. týždeň tehotenstva).
Potenciálne riziko apnoe a potreba monitorovania dýchania počas 48 až 72 hodín sa má zvážiť pri podávaní základného očkovania veľmi skoro predčasne narodeným deťom (narodené ≤ 28. týždňom tehotenstva) a najmä tým, ktoré mali v anamnéze nezrelosť dýchacej sústavy. Keďže prínos očkovania v tejto skupine dojčiat je vysoký, očkovanie sa nemá vynechať, ani odkladať.
Imunitná odpoveď na vakcínu v súvislosti s genetickým polymorfizmom nebola študovaná.
U jedincov s chronickým zlyhaním obličiek bola pozorovaná znížená odpoveď na vakcínu proti hepatitíde B a podanie ďalších dávok vakcíny proti hepatitíde B je potrebné zvážiť podľa hladiny protilátok proti povrchovému antigénu vírusu hepatitídy B (anti-HBsAg).
Údaje o imunogenite u dojčiat vystavených vírusu HIV (infikovaných a neinfikovaných) preukázali, že Hexacima je imunogénna v potenciálne imunodeficientnej populácii dojčiat vystavených vírusu HIV, bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú pri narodení infikované vírusom HIV (pozri časť
5.1
).
V tejto populácii sa nepozorovalo žiadne osobitné riziko z hľadiska bezpečnosti. Opatrenia pri používaní
Nepodávajte vakcínu intravaskulárne, intradermálne a ani subkutánne.
Tak ako u všetkých injekčne podávaných vakcín sa jedincom s trombocytopéniou alebo poruchami zrážanlivosti krvi musí vakcína podávať opatrne, pretože po intramuskulárnom podaní môže dôjsť ku krvácaniu.
Pred akýmkoľvek očkovaním alebo po ňom sa môže vyskytnúť synkopa ako psychogénna odpoveď na
injekciu ihly. Je potrebné zaviesť postupy na prevenciu pádov a poranení a na zvládnutie synkopy. Interferencia s laboratórnymi testami
Keďže kapsulárny polysacharidový antigén Hib sa vylučuje močom, v priebehu 1 až 2 týždňov po očkovaní môže byť zistený pozitívny výsledok vyšetrenia na prítomnosť tohto antigénu v moči. Počas tohto obdobia sa na potvrdenie infekcie Hib majú použiť iné testy.
Hexacima obsahuje fenylalanín, draslík a sodík
Hexacima obsahuje 85 mikrogramov fenylalanínu v každej 0,5 ml dávke. Fenylalanín môže byť škodlivý pre osoby s fenylketonúriou (skratka PKU, z anglického phenylketonuria), zriedkavou genetickou poruchou, pri ktorej sa hromadí látka fenylalanín, pretože telo ju nevie správne odstrániť. Hexacima obsahuje menej ako 1 mmol draslíka (39 mg) a menej ako 1 mmol sodíka (23 mg) v dávke,
t.j. v podstate zanedbateľné množstvo draslíka a zanedbateľné množstvo sodíka.