Tieto informácie slúžia len na vzdelávacie účely. Nie sú lekárskou radou. Vždy konzultujte s kvalifikovaným lekárom.
OTC
Vaxchora Šumivý prášok a prášok na perorálnu suspenziu
INN: cholera vaccine, oral, live
Aktualizované: 2026-05-09
Dostupné v:
🇨🇿🇩🇪🇬🇧🇸🇰
Forma
—
Dávkovanie
—
Spôsob podania
—
Skladovanie
—
O lieku
Výrobca
User Reviews
Reviews reflect personal experiences and are not medical advice. Always consult your doctor.
Bavarian Nordic A/S
ATC kód
J07AE02
Zdroj
EMA · EMEA/H/C/003876
Farmakoterapeutická skupina: Vakcíny, vakcíny proti cholere, ATC kód: J07AE02 Mechanizmus účinku
Vaxchora obsahuje živé atenuované baktérie cholery (Vibrio cholerae O1, klasický kmeň Inaba CVD 103-HgR), ktoré sa replikujú v gastrointestinálnom trakte príjemcu a vyvolávajú reakcie sérových vibriocidálnych protilátok a pamäťových B-lymfocytov. Imunitné mechanizmy poskytujúce ochranu pred cholerou po prijatí vakcíny neboli stanovené, ale zvýšenie hladiny sérovej vibriocidálnej protilátky 10 dní po vakcinácii touto vakcínou súviselo s ochranou v provokačnej štúdii u ľudí.
Účinnosť proti expozícii cholery
Účinnosť Vaxchory proti cholere sa preukázala v provokačnej štúdii u ľudí, ktorá sa vykonala na 197 zdravých dospelých dobrovoľníkoch s priemerným vekom 31 rokov (v rozmedzí 18 až 45 rokov, 62,9 % mužov, 37,1 % žien), z ktorých bola podskupina príjemcov vakcíny alebo placeba infikovaná živou baktériou Vibrio cholerae 10 dní po vakcinácii (n = 68) alebo 3 mesiace po vakcinácii (n = 66). Ochranná účinnosť proti stredne závažnej alebo závažnej hnačke je uvedená v tabuľke 1.
U jedincov s krvnou skupinou 0 bola ochranná účinnosť proti stredne závažnej alebo závažnej hnačke 84,8 % v skupine infikovanej po 10 dňoch (n = 19) a 78,4 % v skupine infikovanej po 3 mesiacoch
(n = 20).
Tabuľka 1: Ochranná účinnosť pri prevencii stredne závažnej až závažnej hnačky po nainfikovaní baktériou Vibrio cholerae O1 El Tor Inaba 10 dní a 3 mesiace po vakcinácii (populácia ITT)
Parameter
Vaxchora, infikovanie po 10 dňochN = 35
Vaxchora, infikovanie po 3 mesiacochN = 33
Placebo, infikovanie kombinované po10 dňoch alebo3 mesiacochN = 66
Počet účastníkov
2 (5,7 %)
4 (12,1 %)
39 (59,1 %)
klinického skúšania so
stredne závažnou
alebo závažnou
hnačkou (miera
záchvatu)
Ochranná účinnosť
90,3 %
79,5 %
-
v %
[62,7 %, 100,0 %]
[49,9 %, 100,0 %]
[95 % CI]
N = počet jedincov s analyzovateľnými vzorkami CI = interval spoľahlivosti
Imunogenicita
V provokačnej štúdii u ľudí sa ukázalo, že vibriocidálna sérokonverzia, definovaná ako štvor- alebo viacnásobný nárast sérových titrov vibriocidálnych protilátok oproti východiskovým hodnotám, ktorý sa nameral 10 dní po vakcinácii, koreluje v pomere takmer 1:1 s ochranou pred stredne závažnou až závažnou hnačkou. Sérokonverzia sa preto vybrala ako imunologické premostenie medzi dospelými vo veku 18 až < 46 rokov v rámci provokačnej štúdie a ďalšími populáciami, teda staršími dospelými
a pediatrickými jedincami. Imunogenicita sa hodnotila v troch ďalších štúdiách: v rozsiahlom skúšaní s 3 146 zdravými dospelými vo veku 18 až < 46 rokov (priemerný vek 29,9, rozmedzie 18 až 46, 45,2 % mužov, 54,8 % žien) (štúdia 3), v skúšaní s 398 zdravými staršími dospelými vo veku 46 až
< 65 rokov (priemerný vek 53,8, rozmedzie 46 až 64, 45,7 % mužov, 54,3 % žien) (štúdia 4)
a v pediatrickom skúšaní so zdravými jedincami vo veku 2 až 18 rokov (štúdia 5). Stanovili sa vopred určené analýzy imunologického premostenia na základe rozdielov v miere sérokonverzie, aby sa preukázalo, že miera sérokonverzie nie je nižšia medzi staršími dospelými alebo pediatrickými jedincami a dospelými vo veku 18 až < 46 v rámci rozsiahleho skúšania, ktoré hodnotilo imunogenicitu.
Miera sérokonverzie u príjemcov vakcíny a placeba z každého skúšania 10 dní po vakcinácii
a výsledky imunologického premostenia sú zhrnuté v tabuľkách 2 a 4. V provokačnej štúdii došlo k sérokonverzii u 79,8 % účastníkov klinického skúšania 7 dní po vakcinácii. Miera sérokonverzie u starších dospelých a pediatrických účastníkov klinického skúšania nebola nižšia ako u mladších dospelých.
V troch štúdiách s dospelými sa pozorovalo významné zvýšenie percentuálneho podielu anti-O1 lipopolysacharidu (LPS) IgA a IgG pamäťových B-lymfocytov a anticholerových toxínových IgG pamäťových B-lymfocytov v čase 90 a 180 dní po vakcinácii. Nepozoroval sa žiadny vzťah medzi vekom a reakciou pamäťových B-lymfocytov. Priemerné geometrické titre (GMT) sérových vibriocidálnych protilátok u očkovaných účastníkov klinického skúšania boli tiež významne vyššie ako príslušné GMT u príjemcov placeba po 90 a 180 dňoch po imunizácii vo všetkých vekových skupinách. Trvanie ochrany nie je známe.
Tabuľka 2: Vibriocidálna protilátková sérokonverzia proti klasickému očkovaciemu kmeňu Inaba Vibrio cholerae 10 dní po vakcinácii u dospelých
Štúdia(vek v rokoch)
Príjemcovia VaxchorySérokonverzia
a
%N
b
[95 % CI]
Príjemcovia placebaSérokonverzia
a
%N
b
[95 % CI
c
]
Imunologické premostenie: Rozdiel v miere sérokonverziev porovnaní so štúdiou 3 s jedincami vo veku 18až 45 rokov%d[95 % CI
c
]
Provokačné
93
90,3 %
102
2,0 %
-
skúšanie
[82,4 %, 95,5 %]
[0,2 %, 6,9 %]
(18 – 45)
Štúdia 3
2687
93,5 %
334
4,2 %
-
(18 – 45)
[92,5 %, 94,4 %]
[2,3 %, 6,9 %]
Štúdia 4
291
90,4 %
99
0 %
-3,1 %
(46 – 64)
[86,4 %, 93,5 %]
[0,0 %, 3,7 %]
[-6,7 %, 0,4 %]
a Sérokonverzia je definovaná ako percento účastníkov klinického skúšania, u ktorých nastal najmenej 4-násobný nárast titra vibriocidálnych protilátok 10 dní po vakcinácii v porovnaní s východiskovými hodnotami.
b N = počet účastníkov klinického skúšania s analyzovateľnými vzorkami v 1. a 11. deň.
c CI = interval spoľahlivosti.
d Kritériá vyššej miery: spodná hranica dvojstranného 95 % intervalu spoľahlivosti pri rozdiele mier sérokonverzie v porovnaní s dospelými vo veku 18 až < 46 rokov musela byť väčšia ako -10 percentuálnych bodov a dolná hranica dvojstranného 95 % intervalu spoľahlivosti pri podiele vakcinovaných osôb, ktoré sérokonvertovali 10 dní po vakcinácii, sa musela rovnať alebo prekročiť 70 %.
Dostupné údaje o mierach sérokonverzie v porovnaní s inými biotypmi a sérotypmi Vibrio cholerae sú uvedené v tabuľke 3. Miera sérokonverzie týchto biotypov a sérotypov u detí nebola stanovená.
Tabuľka 3: Miera sérokonverzie 10 dní po vakcinácii v prípade štyroch hlavných
biotypov a sérotypov séroskupiny Vibrio cholerae O1 [populácia s vyhodnotením imunogenicity]
Kmeň cholery
Na
Mladší dospelí (18 až 45 rokov) Vaxchora%b[95 % CI
c
]
Starší dospelí (46 až 64 rokov) VaxchoraN
a
%[95 % CI]
Classical Inaba
d
93
90,3 %
291
90,4 %
[82,4 %, 95,5 %]
[86,4 %, 93,5 %]
El Tor Inaba
93
91,4 %
290
91,0 %
[83,8 %, 96,2 %]
[87,1 %, 94,1 %]
Classical Ogawa
93
87,1 %
291
73,2 %
[78,5 %, 93,2 %]
[67,7 %, 78,2 %]
El Tor Ogawa
93
89,2 %
290
71,4 %
[81,1 %, 94,7 %]
[65,8 %, 76,5 %]
a N = počet účastníkov klinického skúšania s meraním na začiatku a 10 dní po vakcinácii. U jedného účastníka klinického skúšania v štúdii mladších dospelých chýbalo meranie v 11. deň a táto osoba bola z analýzy vynechaná.
bSérokonverzia je definovaná ako percento účastníkov klinického skúšania, u ktorých nastal najmenej 4-násobný nárast titra vibriocidálnych protilátok 10 dní po vakcinácii v porovnaní s titrom nameraným na začiatku.
c CI = interval spoľahlivosti.
d
Vaxchora obsahuje klasický kmeň Inaba Vibrio cholerae O1.
Pediatrická populácia
Skúšanie zamerané na imunogenicitu sa uskutočnilo na 550 zdravých deťoch vo veku 2 až < 18 rokov (priemerný vek 9,0, rozmedzie 2 až 17, 52,0 % mužského a 48,0 % ženského pohlavia) (štúdia 5).
V populácii, v ktorej bolo možné vyhodnotiť imunogenicitu (n = 466), bol pomer mužov a žien 52,8 % mužov a 47,2 % žien. Výsledky sérokonverzie u príjemcov vakcíny a placeba a výsledky imunologického premostenia sú zobrazené v tabuľke 4.
Dlhodobé údaje o imunogenicite sa získali od podskupiny detí vo veku 12 až 18 rokov. Miera sérokonverzie bola v rozsahu od 100 % na 28. deň po vakcinácii po 64,5 % 729 dní po vakcinácii. Výsledky sérokonverzie v čase sú zobrazené v tabuľke 5.
Tabuľka 4: Vibriocidálna protilátková sérokonverzia proti klasickému očkovaciemu kmeňu Inaba Vibrio cholerae 10 dní po vakcinácii u detí [Populácia, u ktorej je možné vyhodnotiť imunogenicitu]
Imunologické
premostenie: Rozdiel
v miere sérokonverzie
v porovnaní so
štúdiou 3 s jedincami
vo veku 18 až
Štúdia
Príjemcovia Vaxchory Príjemcovia placeba
45 rokov
Sérokonverzia
a
Sérokonverzia
a
% %
%d
(vek v rokoch)
N
b
[98,3 % CI] N
b
[95 % CI
c
]
[96,7 % CI]
Pediatrické
399 98,5 % 67 1,5 %
5,0 %
skúšanie
[96,2 %, 99,4 %] [0,3 %, 8,0 %]
[2,8 %, 6,4 %]
c
(štúdia 5)
(2 - < 18)
a Sérokonverzia je definovaná ako percento účastníkov klinického skúšania, u ktorých nastal najmenej 4-násobný nárast titra vibriocidálnych protilátok 10 dní po vakcinácii v porovnaní s východiskovými hodnotami.
b N = počet účastníkov klinického skúšania s analyzovateľnými vzorkami v 1. a 11. deň.
c CI = interval spoľahlivosti.
d Kritériá vyššej miery: spodná hranica dvojstranného 98,3 % intervalu spoľahlivosti pri rozdiele mier sérokonverzie v porovnaní s dospelými vo veku 18 až < 46 rokov musela byť väčšia ako -10 percentuálnych bodov a dolná hranica dvojstranného 98,3 % intervalu spoľahlivosti pri podiele vakcinovaných osôb, ktoré sérokonvertovali 10 dní po vakcinácii, sa musela rovnať alebo prekročiť 70 %.
Tabuľka 5: Vibriocidálna protilátková sérokonverzia proti klasickému očkovaciemu kmeňu Inaba Vibrio cholerae po 10 až 729 dňoch po vakcinácii u detí vo veku od 12 do 18 rokov [Populácia, u ktorej je možné vyhodnotiť imunogenicitu, v dlhodobej nadväzujúcej podštúdii]
Pediatrické skúšanie (12 - < 18 rokov): počet dní po podaní vakcíny
VaxchoraNb
Vaxchora Sérokonverzia
a
%[95 % CI
c
]
10
72
100,0 %
[94,9 %, 100,0 %]
28
72
100,0 %
[94,9 %, 100,0 %]
90
72
88,9 %
[79,6 %, 94,3 %]
180
71
83,1 %
[72,7 %, 90,1 %]
364
70
68,6 %
[57,0 %, 78,2 %]
546
67
73,1 %
[61,5 %, 82,3 %]
729
62
64,5 %
[52,1 %, 75,3 %]
a Sérokonverzia je definovaná ako percento účastníkov klinického skúšania, u ktorých nastal najmenej 4-násobný nárast titra vibriocidálnych protilátok po vakcinácii v porovnaní
s východiskovými hodnotami.
b Nִ = počet účastníkov klinického skúšania s analyzovateľnými vzorkami v populácii, u ktorej je možné vyhodnotiť imunogenicitu, ktorá sa zúčastnila dlhodobej nadväzujúcej podštúdie.
c CI = interval spoľahlivosti.
Európska agentúra pre lieky udelila odklad z povinnosti predložiť výsledky štúdií s Vaxchorou
v jednej alebo vo viacerých podskupinách pediatrickej populácie v prevencii cholery (informácie o použití v pediatrickej populácii, pozri časť
4.2
).
⚠️ Upozornenia
Sledovateľnosť
Aby sa zlepšila (do)sledovateľnosť biologického lieku, má sa zrozumiteľne zaznamenať názov a číslo šarže podaného lieku.
Faktory ovplyvňujúce ochranu
Vaxchora poskytuje ochranu špecifickú pre séroskupinu Vibrio cholerae O1. Imunizácia nechráni pred séroskupinou Vibrio cholerae O139 ani inými druhmi rodu Vibrio.
Táto vakcína neposkytuje 100 % ochranu. Očkované osoby sa majú riadiť hygienickými pokynmi a postupovať opatrne, pokiaľ ide o konzumáciu jedla a vody v oblastiach postihnutých cholerou.
K dispozícii nie sú žiadne údaje o osobách žijúcich v oblastiach postihnutých cholerou alebo o osobách s už existujúcou imunitou proti cholere.
Ochrana, ktorú poskytuje táto vakcína, sa môže znížiť u jedincov infikovaných vírusom HIV. Potenciálne riziko pre osoby v kontakte
Vylučovanie Vaxchory v stolici bolo pozorované 7 dní po vakcinácii a bolo pozorované u 11,3 % príjemcov vakcíny. Trvanie vylučovania vakcinačného kmeňa nie je známe. Existuje možnosť prenosu vakcinačného kmeňa na nevakcinované osoby v blízkom kontakte (napr. v kontakte v domácnosti).
Súbežné podávanie s antibakteriálnymi látkami a/alebo s chlórochínom
Súbežnému podávaniu s antibakteriálnymi látkami a chlórochínom je potrebné sa vyhnúť, pretože sa môže znížiť ochrana proti cholere (pozri časť
4.5
).
Gastrointestinálne ochorenie
U jedincov s akútnou gastroenteritídou je potrebné vakcináciu odložiť až do zotavenia, pretože sa môže znížiť ochrana proti cholere. Stupeň ochrany a účinky vakcinácie u jedincov s chronickým gastrointestinálnym ochorením nie sú známe.
Obmedzenia klinických údajov
Klinické skúšanie sa uskutočnilo u jedincov vo veku 2 až 64 rokov. Účinnosť sa preukázala
v provokačnej štúdii týkajúcej sa cholery u ľudí 10 dní alebo 3 mesiace po vakcinácii, a to u dospelých vo veku 18 až 45 rokov s imunologickým premostením na ďalšie populácie na základe miery sérokonverzie. Dostupné údaje o imunogenicite pochádzajú z obdobia 24 mesiacov po vakcinácii (pozri časť
5.1
). U jedincov starších ako 64 rokov nie sú k dispozícii žiadne údaje o imunogenicite alebo účinnosti.
Pomocné látky
Táto vakcína obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, celkovým deficitom laktázy alebo glukózo-galaktózovou malabsorpciou nesmú užívať tento liek.
Táto vakcína obsahuje sacharózu, Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie fruktózy, glukózo-galaktózovej malabsorpcie alebo deficitu sacharózy a izomaltázy nesmú užívať tento liek.
Táto vakcína obsahuje 863 mg sodíka v jednej dávke, čo zodpovedá 43 % WHO odporúčaného maximálneho denného príjmu 2 g sodíka pre zdravú dospelú osobu.