Tyto informace slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Nejsou lékařskou radou. Vždy konzultujte s kvalifikovaným lékařem.
Rx
VAXCHORA Šumivý prášek a prášek pro perorální suspenzi
4 × 108 do 2 × 109 żywotnych komórek żywego, atenuowanego szczepu CVD 103-HgR1 Vibrio cholerae, Proszek musujący i proszek do sporządzania zawiesiny doustnej
INN: Szczepionka przeciwko cholerze
Aktualizováno: 2026-04-13
Dostupné v:
🇨🇿🇩🇪🇬🇧🇵🇱🇸🇰
Forma
Proszek musujący i proszek do sporządzania zawiesiny doustnej
Dávkování
4 × 108 do 2 × 109 żywotnych komórek żywego, atenuowanego szczepu CVD 103-HgR1 Vibrio cholerae
Způsob podání
doustna
Skladování
User Reviews
Reviews reflect personal experiences and are not medical advice. Always consult your doctor.
—
O přípravku
Výrobce
Bavarian Nordic A/S (Niemcy)
Složení
Szczepionka przeciwko cholerze
ATC kód
J07AE02
Zdroj
URPL
Farmakoterapeutická skupina: Vakcíny, vakcíny proti choleře, ATC kód: J07AE02
Mechanismus účinku
Přípravek Vaxchora obsahuje živou oslabenou bakterii cholery (Vibrio cholerae, klasický kmen O1 Inaba CVD 103-HgR), která se množí v gastrointestinálním traktu příjemce a indukuje tvorbu sérových vibriocidních protilátek a paměťových B-lymfocytů. Imunitní mechanismy, které zajišťují ochranu před cholerou po přijetí této vakcíny, nebyly dosud zjištěny, avšak v experimentální provokační studii u lidí došlo ke zvýšení hladiny sérových vibriocidních protilátek 10 dní po vakcinaci touto vakcínou v souvislosti se schopností ochrany.
Studie účinnosti proti choleře
V experimentální provokační studii u lidí se 197 zdravými dospělými dobrovolníky s průměrným věkem 31 let (rozsah 18 až 45, 62,9 % muži, 37,1 % ženy), mezi kterými byla skupina příjemců vakcíny či placeba vystavena živému mikroorganismu Vibrio cholerae, byla prokázána účinnost přípravku Vaxchora proti choleře 10 dní po vakcinaci (n = 68) nebo 3 měsíce po vakcinaci (n = 66). Účinnost ochrany před středně závažným až závažným průjmem je uvedena v tabulce 1.
Pouze u osob s krevní skupinou 0 byla účinnost ochrany před středně závažným až závažným průjmem 84,8 % ve skupině s expozicí po 10 dnech (n = 19) a 78,4 % ve skupině s expozicí po 3 měsících (n = 20).
Parametr
Placebo,
Přípravek Vaxchora, kombinovaná
Přípravek Vaxchora, expozice po expozice po 10 dnech expozice po 10 dnech 3 měsících nebo 3 měsících
n = 35 n = 33 n = 66
Tabulka 1: Účinnost ochrany při prevenci středně závažného až závažného průjmu po vystavení mikroorganismu Vibrio cholerae O1 El Tor Inaba po 10 dnech a po 3 měsících po vakcinaci (populace “Intent-to-Treat”)
Počet subjektů se středně závažným až závažným průjmem (četnost výskytu)
2 (5,7 %)
4 (12,1 %)
39 (59,1 %)
Účinnost ochrany (%)[95% CI]
90,3 %[62,7 %; 100,0 %]
79,5 %[49,9 %; 100,0 %]
–
n = počet subjektů s analyzovatelnými vzorky. CI = interval spolehlivosti.
Imunogenita
V experimentální provokační studii u lidí se ukázalo, že vibriocidní sérokonverze, definovaná jako čtyřnásobný nebo vyšší nárůst v titrech vibriocidní protilátky oproti výchozímu stavu po 10 dnech po vakcinaci, vykazovala téměř 1 : 1 korelaci s ochranou před středně závažným až závažným průjmem. Sérokonverze byla proto použita k imunologickému přemostění účinnosti mezi dospělými ve věku
18 až < 46 let ve studii expozice a dalšími populacemi (starší dospělí a pediatrické subjekty). Ve třech dalších studiích se vyhodnocovala imunogenita: rozsáhlé hodnocení u 3 146 zdravých dospělých ve věku 18 až < 46 let (průměrný věk 29,9, rozsah 18-46, 45,2 % muži, 54,8 % ženy) (studie 3), hodnocení u 398 zdravých starších dospělých ve věku 46 až < 65 let (průměrný věk 53,8, rozsah
46-64, 45,7 % muži, 54,3 % ženy) (studie 4) a pediatrické hodnocení u zdravých subjektů ve věku
2-< 18 let (studie 5). Účelem předem specifikovaných analýz přemostění účinnosti (“immunobridging”) založených na rozdílech v míře sérokonverze bylo prokázat non-inferioritu mezi mírou sérokonverze u starších dospělých či pediatrických subjektů a u dospělých ve věku 18 až
< 46 let v rozsáhlém hodnocení imunogenity.
Míra sérokonverze u příjemců vakcíny a placeba v každém hodnocení 10 dní po vakcinaci a výsledky přemostění účinnosti jsou shrnuty v tabulkách 2 a 4. V provokační studii 79,8 % subjektů sérokonvertovalo 7 dní po vakcinaci. Míra sérokonverze u starších dospělých a pediatrických subjektů byla ve srovnání s mladšími dospělými non-inferiorní.
Ve třech studiích u dospělých byly pozorovány výrazné nárůsty v procentu paměťových B-lymfocytů anti-O1 lipopolysacharidů (LPS) IgA a IgG a paměťových B-lymfocytů anti-IgG proti toxinu cholery po 90 a 180 dnech od vakcinace. Mezi věkem pacienta a odpovědí paměťových B-lymfocytů nebyl vypozorován žádný vztah. Geometrické průměrné titry (GMT) sérových vibriocidních antibiotik
u vakcinovaných pacientů byly také výrazně vyšší než odpovídající GMT u příjemců placeba po
90 a 180 dnech od imunizace ve všech věkových skupinách. Délka trvání ochrany není známá.
Tabulka 2: Sérokonverze vibriocidních antibiotik proti vakcíně klasickým kmenem Inaba Vibrio cholerae po 10 dnech od vakcinace u dospělých
Studie(věk v letech)
Příjemci přípravkuVaxchoraSérokonverze
a
%n
b
[95% CI]
Příjemci placebaSérokonverze
a
%n
b
[95% CI
c
]
Přemostění účinnosti: Rozdíl v míře sérokonverzev porovnání se studií 3 u osob ve věku18-45 let
%
d [95% CI
c
]
Hodnocení
93
90,3 %
102
2,0 %
–
expozice
[82,4 %; 95,5 %]
[0,2 %; 6,9 %]
(18-45)
Studie 3
2687
93,5 %
334
4,2 %
–
(18-45)
[92,5 %; 94,4 %]
[2,3 %; 6,9 %]
Studie 4
291
90,4 %
99
0 %
-3,1 %
(46-64)
[86,4 %; 93,5 %]
[0,0 %; 3,7 %]
[-6,7 %; 0,4 %]
a Sérokonverze je definována jako procento subjektů, u nichž došlo k nejméně 4násobnému nárůstu v titru vibriocidních protilátek 10 dní po vakcinaci oproti výchozímu stavu.
b n = počet subjektů s analyzovatelnými vzorky v 1. den a 11. den.
c CI = interval spolehlivosti.
d Kritéria pro non-inferioritu: spodní hranice dvoustranného 95% intervalu spolehlivosti pro rozdíl mezi mírou sérokonverze u dospělých ve věku 18 až < 46 let musela být vyšší než -10 procentních bodů a spodní hranice dvoustranného 95% intervalu spolehlivosti pro poměr vakcinovaných, kteří sérokonvertovali 10 dní po vakcinaci, musela být rovna nebo vyšší než 70 %.
Údaje, které jsou dostupné pro míry sérokonverze proti dalším biotypům a sérotypům Vibrio cholerae, jsou uvedeny v tabulce 3. Míry sérokonverze pro tyto biotypy a sérotypy u dětí nebyly stanoveny.
Tabulka 3: Míra sérokonverze 10 dní po vakcinaci pro čtyři hlavní biotypy a sérotypy séroskupiny Vibrio cholerae O1 [populace s hodnotitelnou imunogenitou]
Kmen cholery
na
Mladší dospělí (18 až 45 let) Vaxchora
%
b [95% CI
c
]
na
Starší dospělí (46 až 64 let) Vaxchora% [95% CI]
Klasický Inaba
d
93
90,3 %
291
90,4 %
[82,4 %; 95,5 %]
[86,4 %; 93,5 %]
El Tor Inaba
93
91,4 %
290
91,0 %
[83,8 %; 96,2 %]
[87,1 %; 94,1 %]
Klasický Ogawa
93
87,1 %
291
73, 2%
[78,5 %; 93,2 %]
[67,7 %; 78,2 %]
El Tor Ogawa
93
89,2 %
290
71,4 %
[81,1 %; 94,7 %]
[65,8 %; 76,5 %]
a n = počet subjektů s naměřenými výsledky ve výchozím stavu a 10 dní po vakcinaci. U jednoho subjektu ve
studii mladších dospělých nebylo k dispozici měření pro 11. den a byl z analýzy vyloučen.
b Sérokonverze je definována jako procento subjektů, u nichž došlo k nejméně 4násobnému nárůstu v titru vibriocidních protilátek 10 dní po vakcinaci oproti titru naměřenému ve výchozím stavu.
c CI = interval spolehlivosti.
d
Přípravek Vaxchora obsahuje klasický kmen Inaba Vibrio cholerae O1.
Pediatrická populace
U 550 zdravých dětí ve věku 2 až < 18 let (průměrný věk 9,0, rozsah 2-17, 52,0 % muži, 48,0 % ženy) (studie 5) bylo provedeno hodnocení imunogenity. V populaci s hodnotitelnou imunogenitou (n = 466) byl poměr mužů ku ženám roven 52,8 % mužů a 47,2 % žen. Výsledky sérokonverze u příjemců vakcíny a placeba a výsledky přemostění účinnosti jsou uvedeny v tabulce 4.
Dlouhodobé údaje o imunogenitě jsou k dispozici u podskupiny dětí ve věku 12 až < 18 let. Míra sérokonverze se pohybovala v rozmezí od 100 % 28 dní po vakcinaci do 64,5 % 729 dní po vakcinaci. Výsledky sérokonverze v průběhu času jsou uvedeny v tabulce 5.
Tabulka 4: Sérokonverze vibriocidních antibiotik proti vakcíně klasickým kmenem Inaba Vibrio cholerae po 10 dnech od vakcinace u dětí [populace s hodnotitelnou imunogenitou]
Studie(věk v letech)
Příjemci přípravkuVaxchoraSérokonverze
a
%n
b
[98,3% CI]
nb
Příjemci placebaSérokonverze
a
% [95% CI
c
]
Přemostění účinnosti: Rozdíl v míře sérokonverzev porovnání se studií 3 u osob ve věku18-45 let%d [96,7% CI]
Pediatrické
399
98,5 %
67
1,5 %
5,0 %
hodnocení
[96,2 %; 99,4 %]
[0,3 %; 8,0 %]
[2,8 %; 6,4 %]
c
(studie 5)
(2-< 18)
a Sérokonverze je definována jako procento subjektů, u nichž došlo k nejméně 4násobnému nárůstu v titru vibriocidních protilátek 10 dní po vakcinaci oproti výchozímu stavu.
b n = počet subjektů s analyzovatelnými vzorky v 1. den a 11. den.
c CI = interval spolehlivosti.
d Kritéria pro non-inferioritu: spodní hranice dvoustranného 98,3% intervalu spolehlivosti pro rozdíl mezi mírou sérokonverze u dospělých ve věku 18 až < 46 let musela být vyšší než -10 procentních bodů a spodní hranice dvoustranného 98,3% intervalu spolehlivosti pro poměr vakcinovaných, kteří sérokonvertovali 10 dní po vakcinaci, musela být rovna nebo vyšší než 70 %.
Tabulka 5: Sérokonverze vibriocidních antibiotik proti vakcíně klasickým kmenem Inaba Vibrio cholerae po 10 až 729 dnech od vakcinace u dětí ve věku 12 až < 18 let [populace s hodnotitelnou imunogenitou v dlouhodobé podstudii následného sledování]
Pediatrické hodnocení (12-< 18 let)Počet dní po vakcinaci
Přípravek Vaxchoranb
Přípravek Vaxchora –sérokonverze
a
% [95% CI
c
]
10
72
100,0 %
[94,9 %; 100,0 %]
28
72
100,0 %
[94,9 %; 100,0 %]
90
72
88,9 %
[79,6 %; 94,3 %]
180
71
83,1 %
[72,7 %; 90,1 %]
364
70
68,6 %
[57,0 %; 78,2 %]
546
67
73,1 %
[61,5 %; 82,3 %]
729
62
64,5 %
[52,1 %; 75,3 %]
a Sérokonverze je definována jako procento subjektů, u nichž došlo k nejméně 4násobnému nárůstu v titru vibriocidních protilátek po vakcinaci oproti výchozímu stavu.
b n = počet subjektů s analyzovatelnými vzorky v populaci s hodnotitelnou imunogenitou dlouhodobé podstudie následného sledování.
c CI = interval spolehlivosti.
Evropská agentura pro léčivé přípravky udělila odklad povinnosti předložit výsledky studií
s přípravkem Vaxchora u jedné nebo více podskupin pediatrické populace při prevenci cholery
(informace o použití u pediatrické populace viz bod
4.2
).
⚠️ Upozornění
Sledovatelnost
Aby se zlepšila sledovatelnost biologických léčivých přípravků, má se přehledně zaznamenat název podaného přípravku a číslo šarže.
Faktory ovlivňující ochranu
Přípravek Vaxchora zaručuje ochranu výhradně před Vibrio cholerae, séroskupinou O1. Imunizace
tímto přípravkem nezajistí ochranu před Vibrio cholerae O139 ani jinými druhy Vibrio.
Tato vakcína nezajistí 100% ochranu. Vakcinovaní musí při pobytu v cholerou zasažených oblastech dodržovat hygienické zásady a být opatrní při konzumaci jídla a vody.
Nejsou k dispozici žádné údaje o osobách žijících v oblastech zasažených cholerou ani o jedincích s již vytvořenou imunitou vůči choleře.
Ochrana poskytnutá touto vakcínou může být snížena u jedinců infikovaných virem HIV. Potenciální riziko v případě kontaktu
Přítomnost přípravku Vaxchora prostupujícího do stolice byla studována po dobu 7 dní po vakcinaci a byla pozorována u 11,3 % příjemců vakcíny. Délka trvání vylučování vakcinačního kmene není známá. Existuje možnost přenosu vakcinačního kmene na nevakcinované blízké osoby (např. členy domácnosti).
Souběžné podávání s antibakteriálními látkami a/nebo chlorochinem
Souběžnému podávání s antibakteriálními látkami a/nebo chlorochinem je třeba se vyhnout, protože ochrana před cholerou může být oslabena (viz bod
4.5
).
Gastrointestinální onemocnění
U osob s akutní gastroenteritidou je třeba s vakcinací počkat až do zotavení, protože ochrana před cholerou může být oslabena. Stupeň ochrany a účinek vakcinace u jedinců s chronickým gastrointestinálním onemocněním nejsou známé.
Omezení klinických údajů
U osob ve věku 2 až 64 let byly provedeny klinické studie. Účinnost proti lidské choleře byla prokázána při provokační expozici po 10 dnech a po 3 měsících po vakcinaci u dospělých ve věku 18-45 let, s extrapolací výsledků účinnosti na další populace na základě míry sérokonverze. Jsou dostupné údaje o imunogenitě pro období 24 měsíců od vakcinace (viz bod
5.1
). Neexistují žádné údaje týkající se imunogenity či účinnosti u jedinců starších 64 let.
Pomocné látky
Tato vakcína obsahuje laktózu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, úplným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy nemají tento přípravek užívat.
Tato vakcína obsahuje sacharózu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí fruktózy, malabsorpcí glukózy a galaktózy nebo sacharózo-izomaltázovou deficiencí nemají tento přípravek užívat.
Tato vakcína obsahuje 863 mg sodíku v jedné dávce, což odpovídá 43 % doporučeného maximálního denního příjmu sodíku potravou podle WHO pro zdravého dospělého, který činí 2 g sodíku.