Tyto informace slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Nejsou lékařskou radou. Vždy konzultujte s kvalifikovaným lékařem.
EPCLUSA 150MG/37,5MG Obalené granule v sáčku — Popis, Dávkování, Vedlejší účinky | PillsCard
OTC
EPCLUSA 150MG/37,5MG Obalené granule v sáčku
200 mg + 50 mg, Tabletki powlekane
INN: Sofosbuvirum + Velpatasvirum
Aktualizováno: 2026-04-11
Dostupné v:
🇨🇿🇩🇪🇬🇧🇵🇱🇵🇹🇸🇰
Forma
Tabletki powlekane
Dávkování
200 mg + 50 mg
Způsob podání
—
Skladování
—
O přípravku
User Reviews
Reviews reflect personal experiences and are not medical advice. Always consult your doctor.
Výrobce
Gilead Sciences Ireland UC
ATC kód
J05AP55
Zdroj
URPL
Farmakoterapeutická skupina: Antivirotika pro systémovou aplikaci, přímo působící antivirotika,
ATC kód: J05AP55
Mechanismus účinku
Sofosbuvir je inhibitor RNA polymerázy NS5B viru HCV všech genotypů závislé na RNA, která je nezbytná pro replikaci viru. Sofosbuvir je nukleotidový prekurzor, který je intracelulárně metabolizován na farmakologicky účinný analog uridintrifosfát (GS-461203), který může být inkorporován do HCV RNA polymerázou NS5B a účinkuje jako ukončovací sekvence (terminátor) řetězce. GS-461203 (aktivní metabolit sofosbuviru) není ani inhibitorem lidské DNA a
RNA polymerázy ani inhibitorem mitochondriální RNA polymerázy.
Velpatasvir je inhibitor HCV zaměřený na protein HCV NS5A, který je nezbytný pro replikaci RNA a sestavení virionů HCV. Studie in vitro selektivní rezistence a zkřížené rezistence ukazují, že mechanismus účinku velpatasviru je zaměřený na NS5A.
Antivirová aktivita
Hodnoty 50% efektivní koncentrace (EC50) sofosbuviru a velpatasviru proti replikonům o úplné délce nebo chimérickým replikonům kódujícím sekvence NS5B a NS5A z laboratorních kmenů jsou uvedeny v Tabulce 6. Hodnoty EC50 pro sofosbuvir a velpatasvir proti klinickým izolátům jsou uvedeny v tabulce 7.
Tabulka 6: Aktivita sofosbuviru a velpatasviru proti laboratorním replikonům o úplné délce nebo chimérickým laboratorním replikonům
Genotyp replikonů
Aktivita sofosbuviruEC50, nM
a
Aktivita velpatasviruEC50, nM
a
1a
40
0,014
1b
110
0,016
2a
50
0,005–0,016
c
2b
15
b
0,002–0,006
c
3a
50
0,004
4a
40
0,009
4d
NA
0,004
5a
15
b
0,021–0,054
d
6a
14
b
0,006–0,009
6e
NA
0,130
d
NA = Neuplatňuje se.
Průměrná hodnota z více experimentů u stejného laboratorního replikonu.
Pro testování byly použity stabilní chimérické 1b replikony nesoucí NS5B geny z genotypu 2b, 5a nebo 6a.
Data z různých kmenů replikonů NS5A o úplné délce nebo chimérických replikonů NS5A nesoucích geny NS5A o celé délce, které obsahují L31 nebo M31 polymorfismy.
Data z chimérického replikonu NS5A nesoucího NS5A aminokyseliny 9–184.
Tabulka 7: Aktivita sofosbuviru a velpatasviru proti přechodným replikonům obsahujícím NS5A nebo NS5B z klinických izolátů
Genotyp replikonů
Replikony obsahující NS5B z klinickýchizolátů
Replikony obsahující NS5A z klinickýchizolátů
Počet klinických izolátů
Medián EC50 sofosbuviru, nM(rozmezí)
Počet klinických izolátů
Medián EC50 velpatasviru, nM(rozmezí)
1a
67
62 (29–128)
23
0,019 (0,011–0,078)
1b
29
102 (45–170)
34
0,012 (0,005–0,500)
2a
15
29 (14–81)
8
0,011 (0,006–0,364)
2b
NA
NA
16
0,002 (0,0003–0,007)
3a
106
81 (24–181)
38
0,005 (0,002–1,871)
4a
NA
NA
5
0,002 (0,001–0,004)
4d
NA
NA
10
0,007 (0,004–0,011)
4r
NA
NA
7
0,003 (0,002–0,006)
5a
NA
NA
42
0,005 (0,001–0,019)
6a
NA
NA
26
0,007 (0,0005–0,113)
6e
NA
NA
15
0,024 (0,005–0,433)
NA = Neuplatňuje se.
Přítomnost 40 % lidského séra neměla žádný vliv na aktivitu sofosbuviru proti HCV, avšak 13krát snížila aktivitu velpatasviru proti HCV ve srovnání s replikony HCV genotypu 1a.
Vyhodnocení sofosbuviru v kombinaci s velpatasvirem neprokázalo žádný antagonický účinek na snížení hladin HCV RNA v buňkách replikonu.
Rezistence
V buněčné kultuře
Replikony HCV se sníženou citlivostí na sofosbuvir byly vybrané v buněčné kultuře pro více genotypů včetně 1b, 2a, 2b, 3a, 4a, 5a a 6a. Snížená citlivost na sofosbuvir byla spojená s primární substitucí S282T v polymeráze NS5B u všech genotypů testovaných replikonů. Cílená bodová substituční mutageneze substituce S282T v replikonech 1 až 6 genotypů vedla ke 2 až 18násobnému snížení citlivosti na sofosbuvir a ke snížení replikační kapacity viru o 89 až 99 % ve srovnání s odpovídajícím divokým typem. V biochemických analýzách byla schopnost aktivního trifosfátu sofosbuviru
(GS-461203) inhibovat rekombinantní NS5B polymerázu z genotypů 1b, 2a, 3a a 4a se substitucí S282T snížena v porovnání s jeho schopností inhibovat divoký typ rekombinantní NS5B polymerázy, což je naznačeno 8,5 až 24násobným zvýšením 50 % inhibiční koncentrace (IC50).
In vitro byla provedena selekce replikonů HCV se sníženou citlivostí na velpatasvir v buněčné kultuře s více genotypy včetně 1a, 1b, 2a, 3a, 4a, 5a a 6a. Byly vybrány varianty NS5A spojené s rezistencí na pozicích 24, 28, 30, 31, 32, 58, 92 a 93. Pro 2 nebo více genotypu byly vybrány varianty spojené s rezistencí (RAV) F28S, L31I/V a Y93H. Cílená bodová mutageneze známých NS5A RAVs ukázala, že substituce vedoucí k > 100násobnému snížení citlivosti velpatasviru, jsou M28G, A92K
a Y93H/N/R/W u genotypu 1a, A92K u genotypu 1b, C92T a Y93H/N u genotypu 2b, Y93H u genotypu 3 a L31V a P32A/L/Q/R u genotypu 6. Žádné individuální testované substituce u genotypů 2a, 4a nebo 5a nevedly k > 100násobnému snížení citlivosti na velpatasvir. Kombinace těchto variant často prokázaly vyšší snížení citlivosti na velpatasvir než samotné jednotlivé RAVs.
V klinických studiích
Studie u pacientů bez cirhózy a pacientů s kompenzovanou cirhózou
V souhrnné analýze pacientů bez cirhózy nebo s kompenzovanou cirhózou, kteří užívali přípravek Epclusa po dobu 12 týdnů ve třech studiích fáze 3, 12 pacientů (2 s genotypem 1 a 10 s genotypem 3) splnilo podmínky pro analýzu rezistence v důsledku virologického selhání. Jeden další pacient s HCV infekcí genotypu 3 měl na začátku reinfekci HCV genotypu 1a během virologického selhání a byl
vyřazen z virologické analýzy. U žádného pacienta s HCV infekcí genotypu 2, 4, 5 nebo 6 nedošlo k virologickému selhání.
Ze 2 pacientů s genotypem 1 s virologickým selháním měl jeden pacient virus s přítomnou NS5A RAV Y93N a další pacient měl virus s přítomnými NS5A RAVs L31I/V a Y93H během virologického selhání. Oba pacienti měli virus při výchozích přítomných NS5A RAVs. U 2 pacientů nebyly pozorovány při selhání žádné RAVs na NS5B nukleosidový inhibitor (NI).
U 10 pacientů s genotypem 3 s virologickým selháním byla u všech 10 pacientů při selhání pozorována Y93H (6 mělo Y93H po léčbě a 4 pacienti měli Y93H na začátku i po léčbě). U 10 pacientů nebyly pozorovány při selhání žádné NS5B NI RAVs.
Studie u pacientů s dekompenzovanou cirhózou
V jedné studii fáze 3 u pacientů s dekompenzovanou cirhózou, kteří užívali přípravek Epclusa + RBV po dobu 12 týdnů, se 3 pacienti (1 s genotypem 1 a 2 s genotypem 3) splnili podmínky pro analýzu rezistence v důsledku virologického selhání. U žádného pacienta s HCV infekcí genotypu 2 nebo 4 ve skupině léčené přípravkem Epclusa + RBV po dobu 12 týdnů nedošlo k virologickému selhání.
Jeden pacient s virologickým selháním s HCV genotypu 1 neměl žádné NS5A nebo NS5B RAVs během selhání.
U jednoho ze 2 pacientů s genotypem 3 s virologickým selháním byl pozorován výskyt NS5A RAV Y93H během selhání. Další pacient měl na začátku studie virus s Y93H a virologické selhání a během selhání se u něj také vyvinuly nízké hladiny (< 5 %) NS5B NI RAVs N142T a E237G. Farmakokinetická data tohoto pacienta odpovídala nedodržování léčby.
V této studii měli 2 pacienti léčení přípravkem Epclusa po dobu 12 nebo 24 týdnů bez ribavirinu přítomnou NS5B S282T při nízkých hladinách (< 5 %) spolu s L159F.
Účinek počáteční přítomnosti variant HCV spojených s rezistencí na výsledek léčby
Studie u pacientů bez cirhózy a pacientů s kompenzovanou cirhózou
Ve třech klinických studiích fáze 3 (ASTRAL-1, ASTRAL-2 a ASTRAL-3) byly provedeny analýzy zjišťující souvislost mezi stávajícími výchozími NS5A RAV a výsledkem léčby u pacientů bez cirhózy nebo s kompenzovanou cirhózou. Z 1 035 pacientů léčených sofosbuvirem/velpatasvirem ve třech klinických studiích fáze 3 bylo 1 023 pacientů zařazeno do analýzy NS5A RAVs; 7 pacientů bylo vyřazeno, protože ani nedosáhli trvalé virologické odpovědi (SVR12) ani u nich nedošlo k virologickému selhání a 5 dalších pacientů bylo vyřazeno, protože se nepodařilo genové sekvenování NS5A. V souhrnné analýze studií fáze 3 mělo 380/1 023 (37 %) virů pacientů výchozí NS5A RAVs.
Pacienti s HCV infekcí genotypu 2, 4 a 6 měli vyšší prevalenci NS5A RAVs (70 %, 63 %, resp. 52 %) v porovnání s pacienty s HCV infekcí genotypu 1 (23 %), genotypu 3 (16 %) a genotypu 5 (18 %).
Výchozí RAV neměly žádný dopad na četnosti SVR12 u pacientů infikovaných HCV genotypu 1, 2, 4, 5 a 6, jak je souhrnně uvedeno v tabulce 8. Infikovaní pacienti s genotypem 3 s NS5A RAV Y93H na začátku studie měli nižší četnost SVR12 než pacienti bez Y93H po léčbě přípravkem Epclusa po dobu 12 týdnů, jak je souhrnně uvedeno v tabulce 9. Ve studii ASTRAL-3 byla Y93H RAV detekována při výchozím stavu u 9 % pacientů léčených přípravkem Epclusa.
Tabulka 8: SVR12 u pacientů s nebo bez výchozích NS5A RAVs podle HCV genotypu (studie ASTRAL-1, ASTRAL-2 a ASTRAL-3)
Epclusa po dobu 12 týdnů
Genotyp 1
Genotyp 3
Genotyp 2, 4, 5 nebo 6
Celkem
S jakoukoli výchozíNS5A RAV
97 % (73/75)
88 % (38/43)
100 % (262/262)
98 % (373/380)
Bez výchozí NS5ARAV
100 % (251/251)
97 % (225/231)
100 % (161/161)
99 % (637/643)
Tabulka 9: SVR12 u pacientů s a bez výchozí Y93H, 1 % hraniční hodnota (soubor populace pro analýzu rezistence) ASTRAL 3
Epclusa po dobu 12 týdnů
Všichni pacienti (n = 274)
S cirhózou (n = 80)
Bez cirhózy (n = 197)
Celkem
95,3 % (263/274)
91,3 % (73/80)
97,9 % (190/194)
95 % CI
92,9 % až 98,0 %
82,8 % až 96,4 %
92,8 % až 98,6 %
SVR s Y93H
84,0 % (21/25)
50,0 % (2/4)
90,5 % (19/21)
95 % CI
63,9 % až 95,5 %
6,8 % až 93,2 %
69,6 % až 98,8 %
SVR bez Y93H
96,4 % (242/249)
93,4 % (71/76)
98,8 % (171/173)
95 % CI
94,3 % až 98,9 %
85,3 % až 97,8 %
95,9 % až 99,9 %
NS5B NI RAV S282T nebyla zjištěna ve výchozí sekvenci NS5B u žádného pacienta ve studiích
fáze 3. SVR12 byla dosažena u všech 77 pacientů, kteří měli výchozí NS5B NI RAVs, včetně N142T, L159F, E/N237G, C/M289L/I, L320F/I/V, V321A/I a S282G+V321I.
Studie u pacientů s dekompenzovanou cirhózou (třída B dle CPT)
V jedné studii fáze 3 (ASTRAL-4) byly provedeny analýzy zkoumající souvislosti mezi stávajícími výchozími NS5A RAVs a výsledkem léčby u pacientů s dekompenzovanou cirhózou. Z 87 pacientů léčených přípravkem Epclusa + RBV bylo 85 pacientů zařazených do analýzy NS5A RAVs; 2 pacienti byli vyřazeni, protože ani nedosáhli SVR12 ani u nich nedošlo k virologickému selhání. Z pacientů, kteří byli léčeni přípravkem Epclusa + RBV po dobu 12 týdnů, mělo 29 % (25/85) výchozí virus s NS5A RAVs 29 % (19/66), 75 % (3/4), 15 % (2/13) a 50 % (1/2) pro pacienty s HCV genotypu 1, 2, 3, resp 4.
SVR12 u pacientů s nebo bez výchozích NS5A RAVs ve skupině přípravku Epclusa + RBV po dobu
12 týdnů pro tuto studii jsou uvedeny v tabulce 10.
Tabulka 10: SVR12 u pacientů s nebo bez výchozích NS5A RAVs podle HCV genotypu (studie ASTRAL-4)
Epclusa + RBV po dobu 12 týdnů
Genotyp 1
Genotyp 3
Genotypy 2 nebo 4
Celkem
S jakoukoli výchozíNS5A RAV
100 % (19/19)
50 % (1/2)
100 % (4/4)
96 % (24/25)
Bez výchozí NS5ARAV
98 % (46/47)
91 % (10/11)
100 % (2/2)
98 % (58/60)
Jeden pacient s genotypem 3, který měl výchozí NS5A RAVs a nedosáhl SVR12, měl NS5A substituci Y93H na začátku studie; farmakokinetická data tohoto pacienta odpovídala nedodržování léčby.
Tři pacienti ve skupině přípravku Epclusa + RBV po dobu 12 týdnů měli výchozí NS5B NI RAVs (N142T a L159F) a všichni tři pacienti dosáhli SVR12.
Pediatrická populace
Přítomnost NS5A RAV a NS5B RAV neměla vliv na výsledek léčby; všichni pacienti s výchozími
NS5A (n=29) nebo NS5B NI (n=6) RAV dosáhli SVR po 12týdenní léčbě přípravkem Epclusa. Zkřížená rezistence
In vitro data ukazují, že většina NS5A RAVs, které nesou rezistenci proti ledipasviru a daklastaviru, zůstávají citlivé na velpatasvir. Velpatasvir byl plně aktivní proti substituci S282T v NS5B spojené s rezistencí na sofosbuvir, přičemž si všechny substituce v NS5A spojené s rezistencí na velpatasvir zachovaly plnou citlivost na sofosbuvir. Sofosbuvir a velpatasvir byly plně aktivní proti substitucím
spojeným s rezistencí na jiné antivirové přípravky s přímým účinkem, které mají jiný mechanismus účinku, jako jsou například nenukleosidové inhibitory NS5B a inhibitory proteázy NS3. Účinnost přípravku Epclusa nebyla hodnocena u pacientů, u kterých selhala předchozí léčba jinými režimy, které zahrnují NS5A inhibitor.
Klinická účinnost a bezpečnost
Účinnost přípravku Epclusa byla hodnocena ve třech studiích fáze 3 u pacientů s infekcí HCV genotypu 1 až 6 s nebo bez kompenzované cirhózy, v jedné studii fáze 3 u pacientů s infekcí HCV genotypu 1 až 6 s dekompenzovanou cirhózou, v jedné studii fáze 3 u pacientů s infekcí HCV genotypu 1 až 6 s koinfekcí HCV/HIV-1 a v jedné klinické studii fáze 2 u pacientů s infekcí HCV a s ESRD vyžadující hemodialýzu, jak je souhrnně uvedeno v tabulce 11.
Tabulka 11: Studie provedené s přípravkem Epclusa u pacientů HCV infekcí genotypu 1, 2, 3, 4,
5 nebo 6
Studie
Populace
Skupiny léčených pacientů(Počty léčených pacientů)
ASTRAL-1
Genotyp 1, 2, 4, 5 a 6TN a TE bez cirhózy nebo s kompenzovanou cirhózou
Epclusa po dobu 12 týdnů (624)Placebo po dobu 12 týdnů (116)
ASTRAL-2
Genotyp 2TN a TE bez cirhózy nebo s kompenzovanoucirhózou
Epclusa po dobu 12 týdnů (134)SOF+RBV po dobu 12 týdnů (132)
ASTRAL-3
Genotyp 3TN a TE bez cirhózy nebo s kompenzovanou cirhózou
Epclusa po dobu 12 týdnů (277)SOF+RBV po dobu 24 týdnů (275)
ASTRAL-4
Genotyp 1, 2, 3, 4, 5 a 6TN a TE s dekompenzovanou cirhózou třídy Bdle CPT
Epclusa po dobu 12 týdnů (90)Epclusa + RBV po dobu 12 týdnů (87)Epclusa po dobu 24 týdnů (90)
ASTRAL-5
Genotyp 1, 2, 3, 4, 5 a 6TN a TE bez cirhózy nebo s kompenzovanou cirhózou, s koinfekcí HCV/HIV-1
Epclusa po dobu 12 týdnů (106)
GS-US-342-4062
TN a TE s cirhózou nebo bez cirhózy, s ESRDvyžadujícím dialýzu
Epclusa po dobu 12 týdnů (59)
TN = dosud neléčení pacienti; TE = dříve léčení pacienti (včetně pacientů, u kterých selhal režim léčby zahrnující peginterferon alfa + ribavirin s nebo bez inhibitoru HCV proteázy)
Dávka ribavirinu vycházela z tělesné hmotnosti (1 000 mg denně podávaných ve dvou dílčích dávkách u pacientů s tělesnou hmotností < 75 kg a 1 200 mg u pacientů s tělesnou hmotností ≥ 75 kg) a byla podávána ve dvou dílčích dávkách při použití v kombinaci se sofosbuvirem ve studiích ASTRAL-2 a ASTRAL-3 nebo v kombinaci s přípravkem Epclusa ve studii ASTRAL-4 study. Úpravy dávkování ribavirinu byly provedeny v souladu s informacemi pro užívání ribavirinu. Hodnoty HCV RNA v séru byly během klinických studií měřeny pomocí testu COBAS AmpliPrep/COBAS Taqman HCV
(verze 2.0) s nižším limitem kvantifikace (LLOQ) 15 IU/ml. Trvalá virologická odpověď (SVR12) definovaná jako HCV RNA nižší než LLOQ 12 měsíců po ukončení léčby byla primárním cílovým ukazatelem pro stanovení četnosti vyléčení HCV.
Klinické studie u pacientů bez cirhózy a pacientů s kompenzovanou cirhózou Dospělí infikovaní HCV genotypu 1, 2, 4, 5 a 6 – ASTRAL-1 (studie 1138)
ASTRAL-1 byla randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie, která hodnotila
12 týdnů léčby přípravkem Epclusa v porovnání s 12 týdny podávání placeba u pacientů s HCV infekcí genotypu 1, 2, 4, 5 nebo 6. Pacienti s HCV infekcí genotypu 1, 2, 4 nebo 6 byli randomizováni v poměru 5:1 k léčbě přípravkem Epclusa po dobu 12 týdnů nebo k podávání placeba po dobu
12 týdnů. Pacienti s HCV infekcí genotypu 5 byli zařazeni do skupiny léčené přípravkem Epclusa. Randomizace byla stratifikována podle genotypu HCV (1, 2, 4, 6 a neznámý) a výskytu nebo absence cirhózy.
Demografické údaje a výchozí charakteristiky byly vyváženy napříč skupinami přípravku Epclusa a placeba. Ze 740 léčených pacientů byl medián věku 56 let (rozmezí: 18 až 82); 60 % pacientů byli muži; 79 % byli běloši, 9 % byli černoši; 21 % mělo výchozí index tělesné hmotnosti minimálně
30 kg/m
2
; poměr pacientů s infekcí HCV genotypu 1, 2, 4, 5, nebo 6: 53 %, 17 %, 19 %, 5 %, resp. 7 %; 69 % mělo non-CC IL28B alely (CT nebo TT); 74 % mělo výchozí hladiny HCV RNA minimálně 800 000 IU/ml; 19 % mělo kompenzovanou cirhózu a 32 % bylo dříve léčeno.
Tabulka 12 uvádí SVR12 ve studii ASTRAL-1 podle genotypu HCV. Žádný pacient ve skupině placeba nedosáhl SVR12.
Tabulka 12: SVR12 ve studii ASTRAL-1 podle HCV genotypu
Epclusa po dobu 12 týdnů (n = 624)
Celkem (všechny GT)(n = 624)
GT-1
GT-2(n = 104)
GT-4(n = 116)
GT-5 (n = 35)
GT-6 (n = 41)
GT-1a (n = 210)
GT-1b (n = 118)
Celkem (n = 328)
SVR12
99 %(618/624)
98 %(206/210)
99 %(117/118)
98 %(323/328)
100 %(104/104)
100 %(116/116)
97 %(34/35)
100 %(41/41)
Výsledek u pacientů bez SVR12
Virologické selhání běhemléčby
0/624
0/210
0/118
0/328
0/104
0/116
0/35
0/41
Relaps
a
< 1 %(2/623)
< 1 %(1/209)
1 %(1/118)
1 %(2/327)
0/104
0/116
0/35
0/41
Jiné
b
1 %(4/624)
1 %(3/210)
0/118
1 %(3/328)
0/104
0/116
3 %(1/35)
0/41
GT = genotyp
Jmenovatel hodnoty pro relaps je počet pacientů s hladinou HCV RNA < LLOQ při posledním vyhodnocení v průběhu léčby.
Položka „Jiné“ zahrnuje pacienty, kteří nedosáhli SVR12 a nesplňovali kritéria pro virologické selhání.
Dospělí infikovaní HCV genotypu 2 – ASTRAL-2 (studie 1139)
ASTRAL-2 byla randomizovaná, otevřená studie, která hodnotila 12 týdnů léčby přípravkem Epclusa v porovnání s 12 týdny léčby SOF+RBV u pacientů s infekcí HCV genotypu 2. Pacienti byli randomizováni v poměru 1:1 k léčbě přípravkem Epclusa po dobu 12 týdnů nebo podávání SOF+RBV po dobu 12 týdnů. Při randomizaci byla použita stratifikace podle výskytu nebo absence cirhózy a předchozí léčby (dosud neléčení oproti dříve léčení).
Demografické údaje a výchozí charakteristiky byly vyváženy napříč oběma léčenými skupinami.
Z 266 léčených pacientů byl medián věku 58 let (rozmezí: 23 až 81); 59 % pacientů byli muži; 88 % byli běloši, 7 % byli černoši; 33 % mělo výchozí index tělesné hmotnosti minimálně 30 kg/m
2
; 62 % mělo non-CC IL28B alely (CT nebo TT); 80 % mělo výchozí hladiny HCV RNA minimálně
800 000 IU/ml; 14 % mělo kompenzovanou cirhózu a 15 % bylo dříve léčeno.
Tabulka 13 uvádí SVR12 ve studii ASTRAL-2.
Tabulka 13: SVR12 ve studii ASTRAL-2 (HCV genotyp 2)
Epclusa po dobu12 týdnů(n = 134)
SOF+RBV12 týdnů(n = 132)
SVR12
99 % (133/134)
94 % (124/132)
Výsledek u pacientů bez SVR12
Virologické selhání během léčby
0/134
0/132
Relaps
a
0/133
5 % (6/132)
Jiné
b
1 % (1/134)
2 % (2/132)
Jmenovatel hodnoty pro relaps je počet pacientů s hladinou HCV RNA < LLOQ při posledním vyhodnocení v průběhu léčby.
Položka „Jiné“ zahrnuje pacienty, kteří nedosáhli SVR12 a nesplňovali kritéria pro virologické selhání.
Léčba přípravkem Epclusa po dobu 12 týdnů prokázala statistickou superioritu (p = 0,018) v porovnání s léčbou SOF+RBV po dobu 12 týdnů (léčebný rozdíl +5,2 %; 95 % interval spolehlivosti:
+0,2 % až +10,3 %).
Dospělí infikovaní HCV genotypu 3 – ASTRAL-3 (studie 1140)
ASTRAL-3 byla randomizovaná, otevřená studie, která hodnotila 12 týdnů léčby přípravkem Epclusa v porovnání s 24 týdny léčby SOF+RBV u pacientů s infekcí HCV genotypu 3. Pacienti byli randomizováni v poměru 1:1 k léčbě přípravkem Epclusa po dobu 12 týdnů nebo podávání SOF+RBV po dobu 24 týdnů. Při randomizaci byla použita stratifikace podle výskytu nebo absence cirhózy a předchozí léčby (dosud neléčení oproti dříve léčení).
Demografické údaje a výchozí charakteristiky byly vyváženy napříč oběma léčenými skupinami.
Z 552 léčených pacientů byl medián věku 52 let (rozmezí: 19 až 76); 62 % pacientů byli muži; 89 % byli běloši, 9 % byli Asiati; 1 % byli černoši; 20 % mělo výchozí index tělesné hmotnosti minimálně 30 kg/m
2
; 61 % mělo non-CC IL28B alely (CT nebo TT); 70 % mělo výchozí hladiny HCV RNA minimálně 800 000 IU/ml; 30 % mělo kompenzovanou cirhózu a 26 % bylo dříve léčeno.
Tabulka 14 uvádí SVR12 ve studii ASTRAL-3.
Tabulka 14: SVR12 ve studii ASTRAL-3 (HCV genotyp 3)
Epclusa po dobu12 týdnů(n = 277)
SOF+RBV24 týdnů(n = 275)
SVR12
95 % (264/277)
80 % (221/275)
Výsledek u pacientů bez SVR12
Virologické selhání během léčby
0/277
< 1 % (1/275)
Relaps
a
4 % (11/276)
14 % (38/272)
Jiné
b
1 % (2/277)
5 % (15/275)
Jmenovatel hodnoty pro relaps je počet pacientů s hladinou HCV RNA < LLOQ při posledním vyhodnocení v průběhu léčby.
Položka „Jiné“ zahrnuje pacienty, kteří nedosáhli SVR12 a nesplňovali kritéria pro virologické selhání.
Léčba přípravkem Epclusa po dobu 12 týdnů prokázala statistickou superioritu (p < 0,001) v porovnání s léčbou SOF+RBV po dobu 24 týdnů (léčebný rozdíl +14,8 %; 95 % interval spolehlivosti:
+9,6 % až +20,0 %).
SVR12 pro vybrané podskupiny jsou uvedené v tabulce 15.
Tabulka 15: SVR12 pro vybrané podskupiny ve studii ASTRAL-3 (HCV genotyp 3)
Epclusa12 týdnů
SOF+RBV24 týdnů
a
SVR12
Dosud neléčenípacienti (n = 206)
Dříve léčení(n = 71)
Dosud neléčenípacienti (n = 201)
Dříve léčení(n = 69)
Bez cirhózy
98 % (160/163)
91 % (31/34)
90 % (141/156)
71 % (22/31)
S cirhózou
93 % (40/43)
89 % (33/37)
73 % (33/45)
58 % (22/38)
Pět pacientů s chybějícími informacemi o stavu cirhózy ve skupině SOF+RBV 24 týdnů bylo vyřazeno z analýzy této
podskupiny.
Klinické studie u pacientů s dekompenzovanou cirhózou – ASTRAL-4 (studie 1137)
ASTRAL-4 byla randomizovaná, otevřená studie u pacientů s infekcí HCV genotypu 1, 2, 3, 4, 5 nebo 6 a cirhózou třídy B dle CPT. Pacienti byli randomizováni v poměru 1:1:1 k léčbě přípravkem Epclusa po dobu 12 týdnů, Epclusa + RBV po dobu 12 týdnů nebo Epclusa po dobu 24 týdnů. Randomizace byla stratifikována podle HCV genotypu (1, 2, 3, 4, 5, 6 a neznámý)
Demografické údaje a výchozí charakteristiky byly vyváženy napříč léčebnými skupinami. Z
267 léčených pacientů byl medián věku 59 let (rozmezí: 40 až 73); 70 % pacientů byli muži; 90 % byli běloši, 6 % byli černoši; 42 % měli výchozí index tělesné hmotnosti minimálně 30 kg/m
2
. Podíly pacientů s HCV genotypu 1, 2, 3, 4 nebo 6 byly 78 %, 4 %, 15 %, 3 %, resp. < 1 % (1 pacient). Nebyl zařazen žádný pacient s HCV genotypu 5. 76 % pacientů mělo non-CC IL28B alely (CT nebo TT);
56 % mělo výchozí hladiny HCV RNA minimálně 800 000 IU/ml, 55 % bylo dříve léčeno; 90 % pacientů mělo cirhózu třídy B dle CPT a 95 % pacientů mělo cirhózu se skóre MELD (Model for End Stage Liver Disease) ≤ 15 při výchozím stavu.
Tabulka 16 uvádí SVR12 ve studii ASTRAL-4 podle genotypu HCV.
Tabulka 16: SVR12 ve studii ASTRAL-4 podle HCV genotypu
Epclusa12 týdnů(n = 90)
Epclusa + RBV12 týdnů(n = 87)
Epclusa24 týdnů(n = 90)
Celková SVR12
83 % (75/90)
94 % (82/87)
86 % (77/90)
Genotyp 1
88 % (60/68)
96 % (65/68)
92 % (65/71)
Genotyp 1a
88 % (44/50)
94 % (51/54)
93 % (51/55)
Genotyp 1b
89 % (16/18)
100 % (14/14)
88 % (14/16)
Genotyp 3
50 % (7/14)
85 % (11/13)
50 % (6/12)
Genotyp 2, 4 a 6
100 % (8/8)
a
100 % (6/6)
b
86 % (6/7)
c
n = 4 pro genotyp 2 a n = 4 pro genotyp 4.
n = 4 pro genotyp 2 a n = 2 pro genotyp 4.
n = 4 pro genotyp 2, n = 2 pro genotyp 4 a n = 1 pro genotyp 6.
Tabulka 17 uvádí virologický výsledek u pacientů s HCV infekcí genotypu 1 nebo 3 ve studii
ASTRAL-4.
U žádného pacienta s HCV infekcí genotypu 2, 4 nebo 6 nedošlo k virologickému selhání.
Tabulka 17: Virologický výsledek u pacientů s HCV infekcí genotypu 1 a 3 ve studii ASTRAL-4
Epclusa po dobu12 týdnů
Epclusa + RBV po dobu12 týdnů
Epclusa po dobu 24 týdnů
Virologické selhání (relaps a selhání v průběhu léčby)
Genotyp 1
a
7 % (5/68)
1 % (1/68)
4 % (3/71)
Genotyp 1a
6 % (3/50)
2 % (1/54)
4 % (2/55)
Genotyp 1b
11 % (2/18)
0 % (0/14)
6 % (1/16)
Genotyp 3
43 % (6/14)
15 % (2
b
/13)
42 % (5
c
/12)
Jiné
d
5 % (4/82)
2 % (2/81)
5 % (4/83)
U žádného pacienta s HCV genotypu 1 nedošlo k virologickému selhání.
U jednoho pacienta došlo k virologickému selhání během léčby; farmakokinetická data tohoto pacienta odpovídala nedodržování léčby.
U jednoho pacienta došlo k virologickému selhání během léčby.
Položka „Jiné“ zahrnuje pacienty, kteří nedosáhli SVR12 a nesplňovali kritéria pro virologické selhání.
Změny parametrů zjištěných v systému skóre CPT u pacientů, kteří ve studii ASTRAL-4 dosáhli
SVR12, jsou uvedeny (všechny 3 režimy) v tabulce 18.
Tabulka 18: Změny parametrů skóre CPT od počátku studie do 12. a 24. týdne po ukončení léčby u pacientů, kteří ve studii ASTRAL-4 dosáhli SVR12
Albumin
Bilirubin
INR
Ascites
Encefalopatie
12 týdnů po léčbě (N=236), % (n/N)
Snížení skóre(zlepšení)
34,5 % (79/229)
17,9 % (41/229)
2,2 % (5/229)
7,9 % (18/229)
5,2 %(12/229)
Beze změny
60,3 %(138/229)
76,4 % (175/229)
96,5 %(221/229)
89,1 %(204/229)
91,3 %(209/229)
Zvýšení skóre(zhoršení)
5,2 % (12/229)
5,7 % (13/229)
1,3 % (3/229)
3,1 % (7/229)
3,5 % (8/229)
Bez hodnocení
7
7
7
7
7
24 týdnů po léčbě (N=236), % (n/N)
Snížení skóre(zlepšení)
39,4 % (84/213)
16,4 % (35/213)
2,3 % (5/213)
15,0 %(32/213)
9,4 %(20/213)
Beze změny
54,0 %(115/213)
80,8 % (172/213)
94,8 %(202/213)
81,2 %(173/213)
88,3 %(188/213)
Zvýšení skóre(zhoršení)
6,6 % (14/213)
2,8 % (6/213)
2,8 % (6/213)
3,8 % (8/213)
2,3 % (5/213)
Bez hodnocení
23
23
23
23
23
Poznámka: Četnost výskytu ascitu na začátku studie: bez 20 %, 77 % lehký/střední, 3 % těžký Četnost výskytu encefalopatie na začátku studie: bez 38 %, 62 % stupeň 1-2.
Klinické studie u pacientů s koinfekcí HCV/HIV-1 - ASTRAL-5 (studie 1202)
Studie ASTRAL-5 hodnotila 12týdenní léčbu přípravkem Epclusa u pacientů s infekcí HCV genotypu 1, 2, 3 nebo 4 s koinfekcí HIV-1 (infekce HCV genotypu 5 a 6 byly přípustné, ale žádní takoví pacienti nebyli zařazeni). Pacienti užívali stabilní antiretrovirovou léčbu infekce HIV-1 zahrnující kombinaci emtricitabin/tenofovir-disoproxil-fumarát nebo abakavir/lamivudin podávanou s inhibitorem proteázy potencovaným ritonavirem (atazanavirem, darunavirem nebo lopinavirem),
s rilpivirinem, s raltegravirem nebo kombinaci emtricitabin/tenofovir-disoproxil- fumarát/elvitegravir/kobicistat.
U 106 léčených pacientů byl medián věku 57 let (rozmezí od 25 do 72); 86 % pacientů byli muži;
51 % byli běloši; 45 % byli černoši; 22 % mělo výchozí index tělesné hmotnosti ≥ 30 kg/m
2
;
19 pacientů (18 %) mělo kompenzovanou cirhózu a 29 % pacientů bylo již dříve léčeno. Celkový průměrný počet CD4+ byl 598 buněk/µl (rozmezí 183–1 513 buněk/µl).
Tabulka 19 uvádí SVR12 ve studii ASTRAL-5 podle genotypu HCV.
Tabulka 19: SVR12 ve studii ASTRAL-5 podle genotypu HCV
Epclusa po dobu 12 týdnů(n = 106)
Celkem (všechny GT) (n = 106)
GT-1
GT-2 (n = 11)
GT-3 (n = 12)
GT-4 (n = 5)
GT-1a (n = 66)
GT-1b (n = 12)
Celkem (n = 78)
SVR12
95 %(101/106)
95 %(63/66)
92 %(11/12)
95 %(74/78)
100 %(11/11)
92 %(11/12)
100 %(5/5)
Výsledek u pacientů bez SVR
Virologickéselhání během léčby
0/106
0/66
0/12
0/78
0/11
0/12
0/5
Relaps
a
2 %(2/103)
3 %(2/65)
0/11
3 %(2/76)
0/11
0/11
0/5
Jiné
b
3 %(3/106)
2 %(1/66)
8 %(1/12)
3 %(2/78)
0/11
8 %(1/12)
0/5
GT = genotyp
Jmenovatel hodnoty pro relaps je počet pacientů s hladinou HCV RNA < LLOQ při posledním vyhodnocení v průběhu léčby.
Položka „Jiné“ zahrnuje pacienty, kteří nedosáhli SVR12 a nesplňovali kritéria pro virologické selhání.
SVR12 bylo dosaženo u 19 z 19 pacientů s cirhózou. U žádného pacienta během studie nedošlo
k rebound fenoménu HIV-1 a počty CD4+ byly v průběhu léčby stabilní.
Klinické studie u pacientů s poruchou ledvin – studie 4062
Studie 4062 byla otevřená klinická studie posuzující 12 týdnů léčby přípravkem Epclusa u 59 pacientů infikovaných HCV s ESRD vyžadujícím dialýzu. Podíl pacientů s genotypem 1, 2, 3, 4, 6 nebo bez jednoznačného průkazu infekce HCV byl 42 %, 12 %, 27 %, 7 %, 3 %, resp. 9 %. Ve výchozím stavu mělo 29 % pacientů cirhózu, 22 % bylo již dříve léčeno, 32 % mělo transplantovanou ledvinu, 92 % bylo léčeno hemodialýzou a 8 % bylo léčeno peritoneální dialýzou; průměrné trvání léčby dialýzou bylo 7,3 roku (rozmezí: 0 až 40 let). Celkové hodnoty SVR byly 95 % (56/59); ze 3 pacientů, kteří nedosáhli SVR12, jeden léčbu přípravkem Epclusa dokončil a došlo u něj k relapsu, a 2 pacienti nesplňovali kritéria virologického selhání.
Pediatrická populace
Účinnost 12týdenní léčby sofosbuvirem/velpatasvirem u pediatrických pacientů infikovaných HCV ve věku od 3 let byla hodnocena v otevřené klinické studii fáze 2, která zahrnovala 214 pacientů s infekcí HCV.
Pacienti ve věku od 12 do < 18 let:
Kombinace sofosbuvir/velpatasvir byla hodnocena u 102 pacientů ve věku od 12 do <18 let s infekcí HCV genotypu 1, 2, 3, 4 nebo 6. Celkem 80 pacientů (78 %) bylo dosud neléčených, 22 pacientů (22 %) bylo již dříve léčeno. Medián věku byl 15 let (rozmezí: 12 až 17); 51 % pacientů byly dívky;
73 % byli běloši, 9 % byli černoši a 11 % byli Asiati; 14 % byli Hispánci/Latinoameričané; průměrný index tělesné hmotnosti byl 22,7 kg/m
2
(rozmezí: 12,9 až 48,9 kg/m
2
); průměrná tělesná hmotnost byla 61 kg (rozmezí 22 až 147 kg); 58 % mělo výchozí hladiny RNA HCV vyšší nebo rovné
800 000 IU/ml; podíl subjektů s infekcí HCV genotypu 1, 2, 3, 4 nebo 6 byl 74 %, 6 %, 12 %, 2 %, resp. 6 %; u žádného pacienta nebyla diagnostikována cirhóza. Většina pacientů (89 %) se infikovala vertikálním přenosem.
Celková míra SVR byla 95 % (97/102), 93 % (71/76) u pacientů s infekcí HCV genotypu 1 a 100 % u pacientů s infekcí HCV genotypu 2 (6/6), genotypu 3 (12/12), genotypu 4 (2/2) a genotypu 6 (6/6). U jednoho pacienta, u kterého byla léčba ukončena předčasně, došlo k relapsu; další čtyři pacienti, kteří nedosáhli SVR12, nesplňovali kritéria virologického selhání (např. ztraceni pro další sledování).
Pacienti ve věku od 6 do < 12 let:
Kombinace sofosbuvir/velpatasvir byla hodnocena u 71 pacientů ve věku od 6 do < 12 let s infekcí HCV genotypu 1, 2, 3 a 4. Celkem 67 pacientů (94 %) bylo dosud neléčených a 4 pacienti (6 %) byli
již dříve léčeni. Medián věku byl 8 let (rozmezí: 6 až 11); 54 % pacientů byly dívky; 90 % byli běloši, 6 % byli černoši a 1 % byli Asiati; 10 % byli Hispánci/Latinoameričané; průměrný index tělesné hmotnosti byl 17,4 kg/m
2
(rozmezí: 12,8 až 30,9 kg/m
2
); průměrná tělesná hmotnost byla 30 kg (rozmezí 18 až 78 kg); 48 % mělo výchozí hladiny RNA HCV vyšší nebo rovné 800 000 IU/ml; podíl subjektů s infekcí HCV genotypu 1, 2, 3 nebo 4 byl 76 %, 3 %, 15 %, resp. 6 %; u žádného pacienta nebyla diagnostikována cirhóza. Většina pacientů (94 %) se infikovala vertikálním přenosem.
Celková míra SVR byla 93 % (66/71), 93 % (50/54) u pacientů s infekcí HCV genotypu 1, 91 % (10/11) u pacientů s infekcí HCV genotypu 3 a 100 % u pacientů s infekcí HCV genotypu 2 (2/2) a genotypu 4 (4/4). U jednoho subjektu došlo k virologickému selhání během léčby; další čtyři pacienti, kteří nedosáhli SVR12, nesplňovali kritéria virologického selhání (např. ztraceni pro další sledování).
Pacienti ve věku 3 až <6 let:
Kombinace sofosbuvir/velpatasvir byla hodnocena u 41 dosud neléčených pacientů ve věku od 3 do
<6 let s infekcí HCV genotypu 1, 2, 3 a 4. Medián věku byl 4 roky (rozmezí: 3 až 5 let); 59 % pacientů byly dívky; 78 % byli běloši, 7 % byli černoši a 10 % byli Hispánci/Latinoameričané; průměrný index tělesné hmotnosti byl 17,0 kg/m
2
(rozmezí: 13,9 až 22,0 kg/m
2
); průměrná tělesná hmotnost byla 19 kg (rozmezí 13 až 35 kg); 49 % mělo výchozí hladiny RNA HCV ≥ 800 000 IU/ml; podíly subjektů
s infekcí HCV genotypu 1, 2, 3 nebo 4 byly 78 %, 15 %, 5 %, resp. 2 % a u žádného pacienta nebyla
známa cirhóza. Většina pacientů (98 %) byla infikována vertikálním přenosem.
Celková míra SVR byla 83 % (34/41), 88 % (28/32) u pacientů s infekcí HCV genotypu 1, 50 % (3/6) u pacientů s infekcí HCV genotypu 2, 100 % (8/8) u pacientů genotypu 3 (2/2) a u pacientů s infekcí HCV genotypu 4 (1/1). U žádných pacientů nedošlo během léčby k virologickému selhání nebo relapsu. Sedm pacientů, kteří nedosáhli SRV12, nesplnilo kritéria virologického selhání (např. ztraceni pro další sledování).
Starší pacienti
Klinické studie u přípravku Epclusa zahrnovaly 156 pacientů ve věku 65 let a starší ch (12 %
z celkového počtu pacientů v klinických studiích fáze 3). Míry odpovědí pozorované u pacientů ve věku ≥ 65 let byly podobné jako u pacientů ve věku < 65 let ve všech skupinách léčby.
⚠️ Upozornění
Přípravek Epclusa nemá být podáván souběžně s jinými léčivými přípravky obsahujícími sofosbuvir.
Závažná bradykardie a srdeční blokáda
Při užívání režimů zahrnujících sofosbuvir v kombinaci s amiodaronem byly pozorovány život ohrožující případy závažné bradykardie a srdeční blokády. Bradykardie obecně nastala během hodin až dnů, ale byly pozorovány případy s delší dobou do nástupu, většinou v období do 2 týdnů po zahájení léčby infekce HCV.
Amiodaron má být u pacientů užívajících přípravek Epclusa používán pouze tehdy, jestliže jiná dostupná antiarytmická léčba není snášena nebo je kontraindikována.
Pokud je souběžné užívání amiodaronu považováno za nezbytné, doporučuje se, aby pacienti podstoupili monitorování srdeční funkce s hospitalizací po dobu prvních 48 hodin po zahájení souběžného podání, poté má probíhat ambulantní monitorování nebo monitorování srdečního tepu prováděné pacientem, a to každý den po dobu nejméně prvních 2 týdnů léčby.
Vzhledem k dlouhému poločasu amiodaronu má být výše popsaným způsobem monitorována srdeční funkce i u pacientů, kteří přestali amiodaron užívat během několika posledních měsíců a kteří zahájili léčbu přípravkem Epclusa.
Všichni pacienti, kteří souběžně užívají nebo v nedávné době užívali amiodaron, mají být varováni ohledně symptomů bradykardie a srdeční blokády a má jim být doporučeno, aby v případě, že se u nich tyto symptomy objeví, neprodleně vyhledali lékařskou pomoc.
Současná infekce HCV/HBV (virus hepatitidy C/B)
Byly zaznamenány případy, některé z nich fatální, reaktivace viru hepatitidy typu B (HBV) během nebo po léčbě přímo působícími antivirotiky. Screening HBV má být u každého pacienta proveden ještě před zahájením léčby. Pacienti s koinfekcí HBV/HCV jsou vystaveni riziku reaktivace HBV,
a proto mají být monitorováni a má jim být poskytnuta péče podle aktuálních standardních léčebných
postupů.
Pacienti, u kterých selhala léčba pomocí režimu zahrnujícího NS5A
Nejsou k dispozici žádné údaje podporující účinnost sofosbuviru/velpatasviru při léčbě pacientů, u kterých selhala léčba režimem zahrnujícím jiný inhibitor NS5A. Nicméně může být zvážena léčba přípravkem Epclusa + RBV po dobu 24 týdnů u pacientů, u kterých selhala léčba pomocí režimu zahrnujícího NS5A, a kteří mají vysoké riziko progrese klinického onemocnění a u kterých nejsou dostupné jiné léčebné možnosti a to na základě in vitro farmakologie velpatasviru a výsledků léčby sofosbuvirem/velpatasvirem u pacientů dosud neléčených NS5A s výchozími NS5A RAV zařazených do studií ASTRAL, kde NS5A rezistentní varianty (RAV) byly typicky pozorovány u pacientů, u kterých selhala léčba jinými režimy zahrnujícími inhibitor NS5A.
Porucha funkce ledvin
Údaje o bezpečnosti u pacientů s těžkou poruchou funkce ledvin (eGFR < 30 ml/min/1,73 m
2
) a
u pacientů s ESRD vyžadujících hemodialýzu jsou omezené. Přípravek Epclusa může být u těchto pacientů použit bez úpravy dávky, pokud nejsou k dispozici žádné jiné relevantní možnosti léčby (viz body
5.2
). Jestliže je přípravek Epclusa užíván v kombinaci s ribavirinem, přečtěte si také informace v souhrnu údajů o přípravku pro přípravky obsahující ribavirin týkající se pacientů
s clearance kreatininu < 50 ml/min (viz bod
5.2
).
Užívání se středně silnými induktory P-gp a/nebo středně silnými induktory CYP
Léčivé přípravky, které jsou středně silnými induktory střevního P-gp a/nebo středně silnými induktory CYP (např. efavirenz, modafinil, oxkarbazepin nebo rifapentin), mohou snižovat koncentraci sofosbuviru nebo velpatasviru v plazmě a vést tak ke snížení terapeutického účinku přípravku Epclusa. Souběžné podávání takových léčivých přípravků s přípravkem Epclusa se nedoporučuje (viz bod
4.5
).
Užívání s některými antiretrovirovými režimy při léčbě infekce HIV
Bylo prokázáno, že přípravek Epclusa zvyšuje expozici tenofoviru, zejména jestliže je užíván společně s režimem léčby infekce HIV obsahujícím tenofovir-disoproxil-fumarát a přípravek pro optimalizaci farmakokinetiky (ritonavir nebo kobicistat). Bezpečnost tenofovir-disoproxil-fumarátu při užívání kombinace přípravku Epclusa a přípravku pro optimalizaci farmakokinetiky nebyla stanovena. Je třeba zvážit možná rizika a přínosy související se souběžným podáváním přípravku Epclusa spolu s tabletou obsahující fixní kombinaci dávek elvitegraviru/kobicistatu/emtricitabinu/tenofovir-disoproxil- fumarátu nebo s tenofovir-disoproxil-fumarátem podávaným spolu s potencovaným inhibitorem proteázy HIV (např. atazanavirem nebo darunavirem), zejména u pacientů se zvýšeným rizikem poruchy funkce ledvin. U pacientů užívajících přípravek Epclusa souběžně
s elvitegravirem/kobicistatem/emtricitabinem/tenofovir-disoproxil-fumarátem nebo s tenofovir- disoproxil-fumarátem a potencovaným inhibitorem proteázy HIV má být sledován výskyt nežádoucích účinků souvisejících s užíváním tenofoviru. Doporučení ohledně sledování funkce ledvin viz souhrn údajů o přípravku pro přípravky obsahující tenofovir-disoproxil-fumarát, emtricitabin/tenofovir- disoproxil-fumarát nebo elvitegravir/kobicistat/emtricitabin/tenofovir-disoproxil-fumarát.
Použití u pacientů s diabetem mellitem
U diabetiků může po zahájení léčby infekce HCV přímo působícími antivirotiky dojít ke zlepšení kontroly glykemie, což může potenciálně vést k symptomatické hypoglykemii. U diabetiků, u nichž je
zahájena léčba přímo působícími antivirotiky, je třeba pečlivě monitorovat glykemii, zejména
v prvních 3 měsících, a v případě potřeby upravit jejich antidiabetickou medikaci. O zahájení léčby přímo působícími antivirotiky je třeba informovat lékaře, který má u pacienta na starosti léčbu diabetu.
Cirhóza třídy C dle CPT
Bezpečnost a účinnost přípravku Epclusa nebyly u pacientů s cirhózou třídy C dle CPT (viz bod
5.1
)
stanoveny.
Pacienti po transplantaci jater
Bezpečnost a účinnost přípravku Epclusa v léčbě HCV infekce u pacientů po transplantaci jater nebyly hodnoceny. Léčba přípravkem Epclusa může být zahájena na základě vyhodnocení možných přínosů a rizik pro každého pacienta a musí být v souladu s doporučeným dávkováním (viz bod
4.2
).
Pomocné látky
Tento léčivý přípravek obsahuje laktózu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, úplným nedostatkem laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy nemají tento léčivý přípravek užívat.
Tento léčivý přípravek obsahuje méně než 1 mmol (23 mg) sodíku v jednom sáčku, to znamená, že je v podstatě „bez sodíku“.