Reviews reflect personal experiences and are not medical advice. Always consult your doctor.
Depozitare
—
Despre produs
Producator
Bristol-Myers Squibb Pharma EEIG (Holandia)
Compozitie
Idecabtagenum vicleucelum
Cod ATC
L01XL07
Sursă
URPL
Grupa farmacoterapeutică: Alte agenți antineoplazici, codul ATC: L01XL07.
Mecanism de acțiune
Abecma este o terapie cu limfocite T pozitive pentru receptorul antigenic himeric (CAR), care țintește antigenul de maturare a celulelor B (BCMA), exprimat la suprafața celulelor plasmatice normale și maligne. Construcția CAR include un domeniu scFv anti-BCMA pentru specificitatea antigenică, un domeniu transmembranar, un domeniu de activare a limfocitelor T CD3-zeta și un domeniu costimulator 4-1BB. Activarea antigen-specifică a Abecma determină proliferarea limfocitelor T CAR-pozitive, secreția de citokine și liza celulelor care exprimă BCMA.
Eficacitate și siguranță clinică
KarMMa-3
KarMMa-3 a fost un studiu deschis, multicentric, randomizat, controlat, care a evaluat eficacitatea și siguranța Abecma comparativ cu schemele standard, la pacienți adulți cu mielom multiplu recidivat și refractar care au primit între două și patru scheme antimielom anterioare, incluzând un agent imunomodulator, un inhibitor de proteazom și daratumumab, și care erau refractari la cea mai recentă schemă antimielom. Fiecărui pacient i s-a atribuit o schemă standard înainte de randomizare, în funcție de cel mai recent tratament antimielom. Schemele standard au constat în daratumumab, pomalidomidă, dexametazonă (DPd); daratumumab, bortezomib, dexametazonă (DVd); ixazomib, lenalidomidă, dexametazonă (IRd); carfilzomib, dexametazonă (Kd); sau elotuzumab, pomalidomidă, dexametazonă (EPd). La pacienții randomizați în brațul Abecma, schema standard atribuită urma să fie utilizată ca terapie de tranziție (bridging), dacă era indicată clinic.
Studiul a inclus pacienți care au obținut un răspuns (răspuns minim sau mai bun) la cel puțin o schemă terapeutică anterioară și aveau status de performanță ECOG 0 sau 1. Au fost excluși pacienții cu afectare SNC a mielomului, antecedente de tulburări ale SNC (precum convulsii), transplant alogenic de celule stem (TCS) anterior sau tratament anterior cu orice terapie genică pentru cancer, terapie celulară experimentală pentru cancer sau terapie țintită pe BCMA, tratament în curs cu imunosupresoare, clearance al creatininei serice < 45 mL/min, aspartataminotransferază (AST) sau alaninaminotransferază (ALT) serică > 2,5 ori limita superioară a normalului și fracție de ejecție a ventriculului stâng (FEVS) < 45%. Au fost de asemenea excluși pacienții cu număr absolut de neutrofile < 1000/µL și număr de trombocite < 75 000/μL la pacienții la care < 50% din celulele nucleate ale măduvei osoase sunt celule plasmatice și număr de trombocite < 50 000/μL la pacienții la care ≥ 50% din celulele nucleate ale măduvei osoase sunt celule plasmatice.
Pacienții au fost randomizați 2:1 pentru a primi fie Abecma (N = 254), fie scheme standard (N = 132) pentru mielom multiplu recidivat și refractar. Randomizarea a fost stratificată în funcție de vârstă, numărul schemelor antimielom anterioare și anomaliile citogenetice cu risc înalt. Pacienților care au primit scheme standard li s-a permis să primească Abecma la confirmarea progresiei bolii.
Pacienții randomizați la Abecma au primit chimioterapie limfodepletoare constând în ciclofosfamidă (300 mg/m2 perfuzie i.v. zilnic timp de 3 zile) și fludarabină (30 mg/m2 perfuzie i.v. zilnic timp de 3 zile), începând cu 5 zile înainte de data țintă a perfuziei cu Abecma. A fost permis maxim 1 ciclu de terapie anticanceroasă DPd, DVd, IRd, Kd sau EPd pentru controlul bolii (terapie de tranziție) între afereză și până la 14 zile înainte de începerea chimioterapiei limfodepletoare.
Din cei 254 de pacienți randomizați la Abecma, 249 (98%) au efectuat leucafereză, iar 225 (88,6%) au primit Abecma. Dintre acești 225 pacienți, 192 (85,3%) au primit terapie de tranziție. Douăzeci și nouă de pacienți nu au primit Abecma din cauza decesului (n = 4), reacțiilor adverse (n = 5), retragerii pacientului (n = 2), deciziei medicului (n = 7), neîndeplinirii criteriilor pentru chimioterapia limfodepletoare (n = 8) sau eșecului fabricării (n = 3).
Intervalul dozelor permise a fost de 150 până la 540 x 10^6 limfocite T CAR-pozitive. Doza mediană efectiv primită a fost de 445,3 x 10^6 limfocite T CAR-pozitive (interval: 174,9 până la 529,0 x 10^6). Timpul median de la leucafereză până la disponibilitatea produsului a fost de 35 zile (interval: 24-102 zile), iar timpul median de la leucafereză la perfuzie a fost de 49 zile (interval: 34-117 zile).
Din cei 132 de pacienți randomizați la scheme standard, 126 (95,5%) au primit tratament. Șase pacienți au întrerupt fără a primi tratament din cauza progresiei bolii (n = 1), retragerii pacientului (n = 3) sau deciziei medicului (n = 2). Pacienților care primeau scheme standard li s-a permis să primească Abecma la solicitarea investigatorului, după confirmarea progresiei bolii de către comitetul independent de evaluare (IRC) pe baza criteriilor International Myeloma Working Group (IMWG) și confirmarea eligibilității. Dintre pacienții eligibili, 69 (54,8%) au efectuat leucafereză și 60 (47,6%) au primit Abecma.
Tabelul 4 sintetizează caracteristicile pacienților și ale bolii la momentul inițial în studiul KarMMa-3.
Tabelul 4. Caracteristici demografice/clinice inițiale pentru pacienții din studiul KarMMa-3
Caracteristică | Abecma (N = 254) | Scheme standard (N = 132)
Vârstă (ani) – mediană (min, max): 63 (30, 81) | 63 (42, 83)
≥ 65 ani, n (%): 104 (40,9) | 54 (40,9)
≥ 75 ani, n (%): 12 (4,7) | 9 (6,8)
Sex masculin, n (%): 156 (61,4) | 79 (59,8)
Rasă, n (%): asiatică 7 (2,8) | 5 (3,8); afro-americană 18 (7,1) | 18 (13,6); caucaziană 172 (67,7) | 78 (59,1)
Status de performanță ECOG, n (%)a: 0 – 120 (47,2) | 66 (50,0); 1 – 133 (52,4) | 62 (47,0); 2 – 0 | 3 (2,3); 3 – 1 (0,4) | 1 (0,8)
Pacienți cu plasmocitom extramedular, n (%): 61 (24,0) | 32 (24,2)
Timp de la diagnosticul inițial (ani), n; mediană (min, max): 251; 4,1 (0,6, 21,8) | 131; 4,0 (0,7, 17,7)
Transplant anterior de celule stem, n (%): 214 (84,3) | 114 (86,4)
Anomalie citogenetică inițialăb, n (%): risc înaltc 107 (42,1) | 61 (46,2); fără risc înalt 114 (44,9) | 55 (41,7); neevaluabilă/lipsă 33 (13,0) | 16 (12,1)
Stadiu R-ISS la momentul iniţial (derivat)d, n (%): I – 50 (19,7) | 26 (19,7); II – 150 (59,1) | 82 (62,1); III – 31 (12,2) | 14 (10,6); necunoscut – 23 (9,1) | 10 (7,6)
Distribuția schemelor antimielom anterioare, n (%): 2 – 78 (30,7) | 39 (29,5); 3 – 95 (37,4) | 49 (37,1); 4 – 81 (31,9) | 44 (33,3)
Status refractar la clase anterioare de terapie, n (%): IMiD 224 (88,2) | 124 (93,9); inhibitor de proteazom (PI) 189 (74,4) | 95 (72,0); anticorpi anti-CD38 242 (95,3) | 124 (93,9)
Triplu refractare, n (%): 164 (64,6) | 89 (67,4)
ECOG = Eastern Cooperative Oncology Group; IMiD = agenți imunomodulatori; ISS = International Staging System; max = maxim; min = minim
a Toți subiecții au avut scor ECOG 0 sau 1 la screening, însă scorul ECOG putea fi > 1 la momentul iniţial.
b Anomalia citogenetică inițială s-a bazat pe citogenetica iniţială efectuată în laboratorul central, dacă era disponibilă. Dacă rezultatul laboratorului central nu era disponibil sau era necunoscut, s-a utilizat citogenetica anterioară screening-ului.
c Riscul înalt definit ca deleție pe cromozomul 17p (del[17p]), translocație care implică cromozomii 4 și 14 (t[4;14]) sau translocație care implică cromozomii 14 și 16 (t[14;16]).
d R-ISS a fost derivat utilizând stadiul ISS iniţial, anomalia citogenetică și lactat dehidrogenaza serică.
e Triplu refractar este definit ca refractar la un agent imunomodulator, un inhibitor de proteazom și un anticorp anti-CD38.
Criteriul principal de eficacitate a fost supraviețuirea fără progresia bolii (PFS) conform criteriilor IMWG Uniform Response Criteria for Multiple Myeloma, evaluată de un comitet independent de evaluare (IRC). Alte criterii de eficacitate au inclus rata globală de răspuns (ORR), supraviețuirea globală (OS) și rezultatele raportate de pacient. La o analiză interimară prespecificată la fracția de informație de 80%, cu un timp median de urmărire de 18,6 luni, Abecma a demonstrat o ameliorare semnificativă statistic a PFS comparativ cu brațul cu scheme standard; HR = 0,493 (IÎ 95%: 0,38; 0,65; valoare p bilaterală < 0,0001). Rezultatele analizei primare ulterioare (prezentate în Tabelul 5 și Figura 1), cu un timp median de urmărire de 30,9 luni, au fost concordante cu analiza interimară.
Tabelul 5. Rezumatul rezultatelor de eficacitate din KarMMa-3 (populația cu intenție de tratament)
Braț Abecma (N = 254) | Braț scheme standard (N = 132)
Supraviețuire fără progresia bolii: număr de evenimente, n (%) – 184 (72,4) | 105 (79,5); mediană, luni [IÎ 95%]a – 13,8 [11,8; 16,1] | 4,4 [3,4; 5,8]; raport de risc [IÎ 95%]b – 0,49 [0,38; 0,63]
Rata globală de răspuns: n (%) – 181 (71,3) | 56 (42,4); IÎ 95% (%)c – (65,7; 76,8) | (34,0; 50,9); RC sau mai bine (sCR+CR) – 111 (43,7) | 7 (5,3); sCR – 103 (40,6) | 6 (4,5); CR – 8 (3,1) | 1 (0,8); VGPR – 45 (17,7) | 15 (11,4); PR – 25 (9,8) | 34 (25,8)
DOR dacă cel mai bun răspuns este CR: N – 111 | 7; mediană, luni [IÎ 95%] – 15,7 [12,1; 22,1] | 24,1 [4,6; NA]
DOR dacă cel mai bun răspuns este PR: N – 181 | 56; mediană, luni [IÎ 95%] – 16,5 [12,0; 19,4] | 9,7 [5,4; 15,5]
Status MRD-negativ prin NGS și ≥ CR: rata negativității MRD, n (%)d – 57 (22,4) | 1 (0,8); IÎ 95% (%)c – (17,3; 27,6) | (0,0; 2,2)
IÎ = interval de încredere; CR = răspuns complet; DOR = durata răspunsului; MRD = boala reziduală minimă; PR = răspuns parțial; sCR = răspuns complet riguros; VGPR = răspuns parțial foarte bun.
a Estimare Kaplan-Meier.
b Bazat pe modelul univariat stratificat al riscurilor proporționale Cox.
c Interval de încredere Wald bilateral.
d Negativitatea MRD a fost definită ca proporția tuturor pacienților din populația ITT care au atins CR sau sCR și sunt MRD negativi în orice moment în decursul a 3 luni înainte de a atinge CR sau sCR până la momentul progresiei sau decesului. Pe baza pragului de 10^-5 utilizând ClonoSEQ, un test de secvențiere de generație nouă (NGS).
Figura 1. Curbă Kaplan-Meier a supraviețuirii fără progresia bolii pe baza evaluării IRC în studiul KarMMa-3 (populația cu intenție de tratament)
La momentul analizei finale a PFS, s-a atins 74% din evenimentele OS planificate. Pacienților care primeau scheme standard li s-a permis să primească Abecma la confirmarea progresiei bolii; datele OS sunt astfel influențate de cei 74 (56,1%) pacienți din brațul cu scheme standard care au primit Abecma ca terapie ulterioară. Mediana OS pentru Abecma a fost de 41,4 luni (IÎ 95%: 30,9; NR) față de 37,9 luni pentru schemele standard (IÎ 95%: 23,4; NR); HR = 1,01 (IÎ 95%: 0,73; 1,40). Figura 2 prezintă curba Kaplan-Meier pentru OS în populația cu intenție de tratament (necorectată pentru cross-over).
Comparativ cu brațul cu scheme standard (9/132; 6,8%), o proporție mai mare de pacienți au prezentat deces în decurs de 6 luni de la randomizare în brațul Abecma (30/254; 11,8%). Dintre cei 30 de pacienți cu deces precoce în brațul Abecma, 17 nu au primit niciodată tratament cu Abecma, iar 13 dintre acești 17 au decedat din cauza progresiei bolii. Factorii de risc înalt, precum anomaliile citogenetice cu risc înalt, stadiul R-ISS III, prezența plasmocitomului extramedular sau încărcătura tumorală mare (a se vedea pct. 4.4 privind boala rapid progresivă), sunt asociați cu un risc mai mare de deces precoce.
Figura 2. Curbă Kaplan-Meier a supraviețuirii globale pe baza evaluării IRC în studiul KarMMa-3 (populația cu intenție de tratament)
KarMMa
KarMMa a fost un studiu deschis, cu un singur braț, multicentric, care a evaluat eficacitatea și siguranța Abecma la pacienți adulți cu mielom multiplu recidivat și refractar care au primit cel puțin 3 terapii antimielom anterioare, incluzând un agent imunomodulator, un inhibitor de proteazom și un anticorp anti-CD38, și care erau refractari la ultima schemă terapeutică. Au fost excluși pacienții cu afectare SNC a mielomului, antecedente de alte terapii anti-BCMA, TCS alogenic sau terapie genică ori altă terapie cu limfocite T modificate genetic. De asemenea, au fost excluși pacienții cu antecedente de tulburări SNC (precum convulsii), funcție hepatică, renală, medulară, cardiacă sau pulmonară inadecvată ori tratament în curs cu imunosupresoare.
Studiul a constat în pretratament (screening, leucafereză și terapie de tranziție [dacă era necesară]); tratament (chimioterapie limfodepletoare și perfuzie cu Abecma); și posttratament (în desfășurare) pentru minimum 24 luni de la perfuzia cu Abecma sau până la documentarea progresiei bolii, oricare dintre acestea era mai lung. Perioada de chimioterapie limfodepletoare a constat într-un ciclu de 3 zile cu ciclofosfamidă (300 mg/m2 perfuzie i.v. zilnic timp de 3 zile) și fludarabină (30 mg/m2 perfuzie i.v. zilnic timp de 3 zile), începând cu 5 zile înainte de data țintă a perfuziei cu Abecma. Pacienții au fost spitalizați timp de 14 zile după perfuzia cu Abecma pentru monitorizarea și gestionarea posibilului SEC și a neurotoxicității.
Din cei 140 de pacienți înrolați (adică au efectuat leucafereză), 128 au primit perfuzia cu Abecma. Dintre cei 140, doar unul nu a primit produsul din cauza eșecului fabricării. Alți 11 pacienți nu au fost tratați cu Abecma din cauza deciziei medicului (n = 3), retragerii pacientului (n = 4), reacțiilor adverse (n = 1), bolii progresive (n = 1) sau decesului (n = 2) înainte de a primi Abecma.
A fost permisă terapia anticanceroasă pentru controlul bolii (de tranziție) între afereză și limfodepleție, ultima doză fiind administrată cu cel puțin 14 zile înainte de inițierea chimioterapiei limfodepletoare. Dintre cei 128 de pacienți tratați cu Abecma, majoritatea (87,5%) au primit terapie anticanceroasă pentru controlul bolii la latitudinea investigatorului.
Dozele țintite în studiul clinic au fost de 150, 300 sau 450 x 10^6 limfocite T CAR-pozitive per perfuzie. Intervalul dozelor permise a fost de 150 până la 540 x 10^6 limfocite T CAR-pozitive. Tabelul 6 de mai jos prezintă nivelurile de doze țintă utilizate în studiul clinic, pe baza limfocitelor T CAR-pozitive totale și intervalul corespunzător al dozei efectiv administrate, definit ca limfocite T CAR-pozitive viabile.
Tabelul 6. Doza totală de limfocite T CAR-pozitive cu intervalul corespunzător de limfocite T CAR-pozitive viabile (x10^6) – studiul KarMMa
Doza țintă bazată pe limfocitele T CAR-pozitive totale, incluzând atât celulele viabile, cât și pe cele neviabile (x10^6) | Limfocite T CAR-pozitive viabile (x10^6) (min, max)
150 | 133 până la 181
300 | 254 până la 299
450 | 307 până la 485
Tabelul 7 sintetizează caracteristicile pacienților și ale bolii la momentul iniţial pentru populația înrolată și tratată din studiu.
Tabelul 7. Caracteristici demografice/clinice inițiale pentru populația din studiu – studiul KarMMa
Caracteristică | Total înrolați (N = 140) | Total tratați (N = 128)
Vârstă (ani) – mediană (min, max): 60,5 (33, 78) | 60,5 (33, 78)
≥ 65 ani, n (%): 48 (34,3) | 45 (35,2)
≥ 75 ani, n (%): 5 (3,6) | 4 (3,1)
Sex masculin, n (%): 82 (58,6) | 76 (59,4)
Rasă, n (%): asiatică 3 (2,1) | 3 (2,3); afro-americană 8 (5,7) | 6 (4,7); caucaziană 113 (80,7) | 103 (80,5)
Status de performanță ECOG, n (%): 0 – 60 (42,9) | 57 (44,5); 1 – 77 (55,0) | 68 (53,1); 2a – 3 (2,1) | 3 (2,3)
Pacienți cu plasmocitom extramedular, n (%): 52 (37,1) | 50 (39,1)
Timp de la diagnosticul inițial (ani), mediană (min, max): 6 (1,0; 17,9) | 6 (1,0; 17,9)
Transplant anterior de celule stem, n (%): 131 (93,6) | 120 (93,8)
Risc înalt citogenetic inițialb,c: 46 (32,9) | 45 (35,2)
Stadiu R-ISS la momentul iniţial (derivat)d, n (%): I – 14 (10,0) | 14 (10,9); II – 97 (69,3) | 90 (70,3); III – 26 (18,6) | 21 (16,4); necunoscut – 3 (2,1) | 3 (2,3)
Numărul de terapii antimielom anteriore, mediană (min, max): 6 (3, 17) | 6 (3, 16)
Triplu refractarif, n (%): 117 (83,6) | 108 (84,4)
Clearance al creatininei (mL/min), n (%): < 30 – 3 (2,1) | 1 (0,8); 30 până la < 45 – 9 (6,4) | 8 (6,3); 45 până la < 60 – 13 (9,3) | 10 (7,8); 60 până la < 80 – 38 (27,1) | 36 (28,1); ≥ 80 – 77 (55,0) | 73 (57,0)
max = maxim; min = minim
a Acești pacienți aveau scoruri ECOG < 2 la screening pentru eligibilitate, dar ulterior s-au deteriorat la scoruri ECOG ≥ 2 la momentul iniţial, înainte de începerea chimioterapiei LD.
b Anomalia citogenetică inițială s-a bazat pe citogenetica iniţială din laboratorul central, dacă era disponibilă. Dacă rezultatul laboratorului central nu era disponibil sau era necunoscut, s-a utilizat citogenetica anterioară screening-ului.
c Riscul înalt definit ca del[17p], t[4;14] sau t[14;16].
d R-ISS a fost derivat utilizând stadiul ISS iniţial, anomalia citogenetică și lactat dehidrogenaza serică.
e Inducția cu sau fără transplant de celule stem hematopoietice și cu sau fără terapie de întreținere a fost considerată o singură terapie.
f Triplu refractar = refractar la un agent imunomodulator, un inhibitor de proteazom și un anticorp anti-CD38.
Timpul median de la leucafereză la disponibilitatea produsului a fost de 32 zile (interval: 24-55 zile), iar timpul median de la leucafereză la perfuzie a fost de 40 zile (interval: 33-79 zile). Doza mediană efectiv primită pentru toate dozele țintite în studiul clinic a fost de 315,3 x 10^6 limfocite T CAR-pozitive (interval 150,5-518,4).
Eficacitatea a fost evaluată pe baza ratei globale de răspuns (ORR), a ratei răspunsului complet (CR) și a duratei răspunsului (DOR), determinate de un comitet independent de evaluare. Alte criterii de eficacitate au inclus boala reziduală minimă (MRD) prin secvențiere de generație nouă (NGS).
Rezultatele de eficacitate pentru dozele țintite în studiul clinic (150 până la 450 x 10^6 limfocite T CAR-pozitive) sunt prezentate în Tabelul 8. Urmărirea mediană a fost de 19,9 luni pentru toți pacienții tratați cu Abecma.
Tabelul 8. Rezumatul eficacității pe baza studiului KarMMa
Înrolația (N = 140) | Populație tratată — Doza țintă de Abecma (limfocite T CAR-pozitive)
150 x 10^6b (N = 4) | 300 x 10^6 (N = 70) | 450 x 10^6 (N = 54) | Total 150-450 x 10^6 (N = 128)
Rata globală de răspuns (sCR+CR+VGPR+PR), n (%): 94 (67,1) | 2 (50,0) | 48 (68,6) | 44 (81,5) | 94 (73,4); IÎ 95%c: 59,4; 74,9 | 6,8; 93,2 | 56,4; 79,1 | 68,6; 90,7 | 65,8; 81,1
CR sau mai bine, n (%): 42 (30,0) | 1 (25,0) | 20 (28,6) | 21 (38,9) | 42 (32,8); IÎ 95%c: 22,4; 37,6 | 0,6; 80,6 | 18,4; 40,6 | 25,9; 53,1 | 24,7; 40,9
VGPR sau mai bine, n (%): 68 (48,6) | 2 (50,0) | 31 (44,3) | 35 (64,8) | 68 (53,1); IÎ 95%c: 40,3; 56,9 | 6,8; 93,2 | 32,4; 56,7 | 50,6; 77,3 | 44,5; 61,8
Status MRD-negativd și ≥ CR – pe baza pacienților tratați: – | 4 | 70 | 54 | 128; n (%): – | 1 (25,0) | 17 (24,3) | 14 (25,9) | 32 (25,0); IÎ 95%: – | 0,6; 80,6 | 14,8; 36,0 | 15,0; 39,7 | 17,8; 33,4
Timp până la răspuns, n: 94 | 2 | 48 | 44 | 94; mediană (luni): 1,0 pentru toate; min, max: 0,5; 8,8 | 1,0; 1,0 | 0,5; 8,8 | 0,9; 2,0 | 0,5; 8,8
Durata răspunsului (PR sau mai bine)e, n: 94 | 2 | 48 | 44 | 94; mediană (luni): 10,6 | 15,8 | 8,5 | 11,3 | 10,6; IÎ 95%: 8,0; 11,4 | 2,8; 28,8 | 5,4; 11,0 | 10,3; 17,0 | 8,0; 11,4
CAR = receptor antigenic himeric; IÎ = interval de încredere; CR = răspuns complet; MRD = boala reziduală minimă; NE = neestimabil; PR = răspuns parțial; sCR = răspuns complet riguros; VGPR = răspuns parțial foarte bun.
a Toți pacienții care au efectuat leucafereză.
b Doza de 150 x 10^6 limfocite T CAR-pozitive nu face parte din intervalul de doze aprobat.
c Pentru „Total (populație tratată)" și „populație înrolată": IÎ Wald; pentru nivelurile individuale ale dozei țintă: IÎ exact Clopper-Pearson.
d Pe baza pragului de 10^-5 utilizând un test de secvențiere de generație nouă. IÎ 95% pentru procentul de negativitate MRD utilizează IÎ exact Clopper-Pearson pentru nivelurile individuale ale dozei țintă, precum și pentru populația tratată.
e Mediana și IÎ 95% se bazează pe abordarea Kaplan-Meier.
Notă: Doza țintă este de 450 x 10^6 limfocite T CAR-pozitive într-un interval de 150 până la 540 x 10^6 limfocite T CAR-pozitive. Doza de 150 x 10^6 limfocite T CAR-pozitive nu face parte din intervalul de doze aprobat.
Curba Kaplan-Meier a duratei răspunsului în funcție de cel mai bun răspuns global este prezentată în Figura 3.
Figura 3. Curba Kaplan-Meier a duratei răspunsului pe baza evaluării comitetului independent de răspuns conform criteriilor IMWG – în funcție de cel mai bun răspuns global (populația tratată cu Abecma – studiul KarMMa)
IÎ = interval de încredere; IMWG = International Myeloma Working Group; NE = neestimabil. Doi pacienți cu doza de 150 x 10^6 limfocite T CAR-pozitive, care nu face parte din intervalul de doze aprobat, sunt incluși în Figura 3.
Populații speciale
Vârstnici
În studiile clinice cu Abecma, 163 (39,9%) pacienți aveau vârsta de 65 ani sau mai mult, iar 17 (4,2%) aveau vârsta de 75 ani sau mai mult. Nu au fost observate diferențe importante din punct de vedere clinic în ceea ce privește siguranța sau eficacitatea Abecma între acești pacienți și pacienții cu vârsta sub 65 ani.
Populația pediatrică
Agenția Europeană pentru Medicamente a acordat o derogare de la obligația de a depune rezultatele studiilor cu Abecma la toate subgrupele populației pediatrice în tratamentul neoplaziilor mature cu celule B (a se vedea pct. 4.2 pentru informații privind utilizarea pediatrică).
⚠️ Avertismente
Precauții care trebuie luate înainte de manipularea sau administrarea medicamentului
Abecma trebuie transportat în cadrul unității în recipiente închise, rezistente la rupere și etanșe.
Acest medicament conține celule sanguine umane. Profesioniștii din domeniul sănătății care manipulează Abecma trebuie să ia precauții corespunzătoare (purtarea de mănuși și ochelari) pentru a evita transmiterea potențială a bolilor infecțioase.
Pregătirea înainte de administrare
Înainte de perfuzia cu Abecma, trebuie confirmat că identitatea pacientului corespunde cu identificatorii pacientului de pe caseta(ele) Abecma, pe punga(ile) de perfuzie și pe certificatul de eliberare pentru perfuzie (RfIC). Punga de perfuzie cu Abecma nu trebuie scoasă din casetă în cazul în care informațiile de pe eticheta specifică pacientului nu corespund cu pacientul vizat. Compania trebuie contactată imediat dacă există discrepanțe între etichete și identificatorii pacientului.
Dacă au fost recepționate mai multe pungi de perfuzie pentru tratament, decongelați fiecare pungă de perfuzie pe rând. Momentul decongelării Abecma și al perfuziei trebuie coordonat. Momentul de începere a perfuziei trebuie confirmat în prealabil și ajustat în funcție de decongelare, astfel încât Abecma să fie disponibil pentru perfuzie atunci când pacientul este pregătit.
Decongelarea
• Scoateți punga de perfuzie cu Abecma din casetă și inspectați punga de perfuzie pentru orice deteriorare a integrității recipientului, precum rupturi sau fisuri, înainte de decongelare. Dacă punga de perfuzie pare să fi fost deteriorată sau să prezinte scurgeri, aceasta nu trebuie perfuzată și trebuie eliminată conform ghidurilor locale privind manipularea deșeurilor de origine umană.
• Așezați punga de perfuzie într-o a doua pungă sterilă.
• Decongelați Abecma la aproximativ 37°C utilizând un dispozitiv de decongelare aprobat sau o baie de apă, până când nu mai este vizibilă gheață în punga de perfuzie. Amestecați ușor conținutul pungii pentru a dispersa aglomerările vizibile de material celular. Aglomerări mici de material celular pot persista în pofida amestecării manuale ușoare. Nu spălați, nu centrifugați și/sau nu resuspendați Abecma în mediu nou înainte de perfuzie.
• Punga de perfuzie cu Abecma este învelită într-un manșon transparent de plastic care este pliat pe partea din spate a pungii de perfuzie. Scoateți cu atenție punga de perfuzie din învelitoare desfăcând manșonul de plastic din spate pentru a expune punga de perfuzie. Trageți punga de perfuzie afară din învelitoare.
Administrare
• Amorsați tubulatura setului de perfuzie cu soluție injectabilă de clorură de sodiu 9 mg/mL (0,9%) înainte de perfuzie. Setul de perfuzie cu filtru în linie (NU un filtru leucodeplețional) poate fi utilizat pentru produse decongelate cu aglomerări vizibile de material celular care nu se dispersează după amestecarea manuală ușoară.
• Perfuzați Abecma în decurs de 1 oră de la începerea decongelării, cât mai rapid tolerat, prin curgere gravitațională.
• După ce întreg conținutul pungii de perfuzie este perfuzat, clătiți tubulatura, inclusiv filtrul în linie, dacă este utilizat, cu soluție injectabilă de clorură de sodiu 9 mg/mL (0,9%) la aceeași rată de perfuzie, pentru a vă asigura că sunt perfuzate cât mai multe celule posibil în pacient.
• Urmați aceeași procedură pentru toate pungile de perfuzie ulterioare pentru pacientul identificat.
Măsuri care trebuie luate în caz de expunere accidentală
În caz de expunere accidentală, trebuie respectate ghidurile locale privind manipularea materialului de origine umană. Suprafețele de lucru și materialele care au fost potențial în contact cu Abecma trebuie decontaminate cu un dezinfectant adecvat.
Precauții care trebuie luate la eliminarea medicamentului
Medicamentul nefolosit și toate materialele care au fost în contact cu Abecma (deșeuri solide și lichide) trebuie manipulate și eliminate ca deșeuri potențial infecțioase, în conformitate cu ghidurile locale privind manipularea materialelor de origine umană.